Ile stopni w autoklawie?
Ile stopni w autoklawie? Czyli jak temperaturą oddziałuje autoklaw w procesie sterylizacji?
Autoklaw to sterylizacja ciśnieniowo-parowa, gdzie temperatura odgrywa istotną rolę. Nie raz zastanawiamy się, w jakiej temperaturze sterylizować narzędzia, aby uzyskać właściwy przebieg procesu i w konsekwencji całkowite wyjałowienie instrumentów i narzędzi.
Pamiętajmy bowiem, że proces sterylizacji jest czymś innym, niż powszechnie stosowana dezynfekcja. Zabieg dezynfekcji usuwa zazwyczaj około 99,9% bakterii i wirusów, ale nie wyzbywa się wszystkich form mikroorganizmów, zwłaszcza tych w wegetatywnej, ale i w przetrwalnikowej formie. Narzędziem, który najlepiej nadaje się do procesu sterylizacji jest autoklaw.
Temperatura wyjałowienia a sterylizacja w autoklawie
W autoklawie czynnikiem sterylizującym jest wspomniana woda. Jej temperatura jest na poziomie od 121 do 134 stopni Celsjusza, bo właśnie taka temperatura gwarantuje zniszczenie wszelkich białek drobnoustrojów i ich całkowitą eliminację. W przypadku niektórych akcesoriów, które wrażliwe są na takie pułapy temperatury, stosuje się niższą temperaturę sterylizacji, ale zazwyczaj proces trwa dłużej.
Ile stopni w autoklawie? Poznajmy mechanizm jego działania
Autoklaw służy sterylizacji wszystkich przedmiotów, które miały kontakt z naruszeniem ciągłości tkanek, z krwią, z wydzielinami lub wydalinami. Jego działanie pozwala na zwiększenie temperatury wrzenia wody w komorze, dla celów sterylizacyjnych. Gdy temperatura osiąga 100 stopni Celsjusza to woda w autoklawie zaczyna parować intensywniej. Para wodna jako gaz zwiększa ciśnienie wewnątrz komory autoklawu. Przy wysokim ciśnieniu proces wrzenia zostaje zatrzymany, a woda w stanie płynnym jest w stanie ogrzać się do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza. Tak działa mechanizm autoklawu.
Ciśnienie w komorze to około 2,1 bara dla temperatury 134 stopni Celsjusza i 1,1 bara dla temperatury 121 stopni Celsjusza. Poza temperaturą w autoklawie, istotne znaczenie ma także czas przebiegu procesu sterylizacji. Zajmuje on zazwyczaj od 15 do 30 minut.
Zobacz także: