YESON

Dlaczego antybiotyków nie sterylizuje się w autoklawie?

Antybiotyki są ważnym medykamentem, który zabija chorobotwórcze bakterie, ponadto stosuje się je również w hodowlach eksperymentalnych, na przykład grzybów, czy bakterii, ponieważ eliminują one organizmy, które mogłyby zaburzać namnażanie badanych mikroorganizmów. Jak wiadomo, czystość w badaniach jest niezwykle istotna, jednakże w tym przypadku sterylizacja w autoklawie nie jest możliwa. Wynika to wprost ze struktury chemicznej tego rodzaju związków.

W autoklawach panuje temperatura od 121 do 130 stopni Celsjusza oraz ciśnienie 1 lub 2 bary – w takich warunkach dochodzi do denaturacji białka, czyli nieodwracalnego zniszczenia ich struktury. Na skutek tego antybiotyki tracą swoją aktywność chemiczną i nie są zdolne do eliminacji patogenów.

Jakie metody sterylizacji stosuje się do wyjaławiania antybiotyków?

Do sterylizacji antybiotyków stosuje się inne metody, które działają skutecznie i nie niszczą chemicznej struktury cząsteczek:

• Filtracja to jedna z dostępnych metod. Polega ona na zastosowaniu specjalnych sit o mikroskopijnych otworach, przez które przechodzą cząsteczki antybiotyków, a bakterie, grzyby, czy cząstki wirusów pozostają na sicie.

• Sterylizacja promieniowaniem ultrafioletowym również znajduje tutaj zastosowanie, ponieważ w ten sposób zniszczone zostaje DNA oraz RNA (w przypadku niektórych wirusów), dzięki czemu antybiotyki nie są zanieczyszczone mikroorganizmami.

Wspomniane dwie metody stosowane są powszechnie ze względu na wydajny, ale i bezpieczny sposób sterylizacji, który nie doprowadza do zniszczenia cząsteczek antybiotyków.

Czy autoklaw ma zatem jakieś zastosowanie w kontekście antybiotyków?

Chociaż antybiotyków nie sterylizuje się w autoklawie to należy ten sposób wyjaławiania zastosować w przypadku butelek lub opakowań, w których są one przechowywane. W przeciwnym wypadku może dojść do ponownej kontaminacji odczynników. Wykorzystanie takich antybiotyków może doprowadzić do niepowodzeń w prowadzeniu hodowli komórkowych. Dobry autoklaw to podstawa, a taki sprzęt oferuje marka Yeson. Polecamy wydajny sprzęt wysokiej klasy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie dokumentacji z prowadzonej sterylizacji, między innymi dzięki wbudowanej drukarce. Ponadto nasze urządzenia mają do dyspozycji kilka programów pracy, przez co można procesy dostosować do potrzeb danego laboratorium. Warto wspomnieć, że autoklawy klasy B oferowane przez naszą markę mają funkcję próżni frakcjonowanej, dzięki czemu para wodna szybko i efektywnie usuwana jest z komory urządzenia, przez co czynnik termiczny może dotrzeć do każdego miejsca.

Zobacz także inne artykuły oraz produkty: