YESON

Czym sterylizować narzędzia do paznokci? Czyli dlaczego procesy sterylizacji są tak ważne w każdym gabinecie kosmetycznym?

Zagrożenie mikrobiologiczne występuje we wszystkich gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej, podobnie jak w gabinetach medycznych i zabiegowych. Ryzyko związane jest z przerwaniem ciągłości skóry, z kontaktem z płynami ustrojowymi klienta. Takie sytuacje jak najbardziej mają miejsce przy manicure oraz pedicure paznokci.

Nie należy bagatelizować faktu, że nawet najdrobniejsze zabiegi związane z paznokciami mogą doprowadzić do przeniesienia wielu groźnych patogenów. Higiena i sterylność w gabinetach kosmetycznych powinna więc być na najwyższym poziomie. Buduje to zaufanie klienta i renomę salonu.

Czym sterylizować narzędzia do paznokci? – wyższość sterylizacji nad dezynfekcją?

Dezynfekcja i sterylizacja to dwa odmienne terminy, których nie należy stosować zamiennie. W odniesieniu do narzędzi do paznokci jedyną skuteczną i pewną formą zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia personelu i klientów jest sterylizacja. Do niedawna często w gabinetach kosmetycznych używano tzw. sterylizatora kulkowego, którego działanie polegało na rozgrzaniu szklanych kulek do temperatury około 240 stopni Celsjusza. Główną przyczyną wyboru tego urządzenia była relatywnie niska cena. I na tym kończą się zalety tego typu urządzenia, bowiem udowodniono niską jego skuteczność w procesie sterylizacji.

Narzędzia do paznokci powinny być sterylizowane tzw. ciepłem wilgotnym, czyli nasyconą parą wodną pod dużym ciśnieniem. Taki proces dostarcza urządzenie zwane autoklawem. Rekomendujemy autoklaw klasy B, który jest najbardziej zaawansowany i w którym można sterylizować praktycznie wszystkie typy materiałów, narzędzi i akcesoriów do paznokci i nie tylko. Niższe klasy autoklawów to klasa S i N. Autoklawy są doskonałą formą sterylizacji narzędzi do paznokci z uwagi na całkowite ich wyjałowienie. Ta metoda zapewnia likwidację wszystkich mikroorganizmów w postaci wegetatywnej, przetrwalnikowej i zarodnikowej.

Dezynfekcja – pamiętajmy – to wyłącznie zmniejszenie liczby drobnoustrojów, bez eliminacji form uśpionych, czyli przetrwalnikowych – tzw. spory i endospory. Są to uśpione bakterie, które zamknięte w swoim ochronnym kokonie odporne są na czynniki zewnętrzne – strumień wrzątku czy kąpiel w płynie dezynfekującym. Tego typu mikroorganizmy „w uśpieniu” aktywują się w sprzyjających warunkach. Takim jest organizm ludzki, po kontakcie np.: z omawianym narzędziem kosmetycznym odpowiednio nie wysterylizowanym.

Jakie narzędzia do paznokci należy poddawać procesowi sterylizacji?

Wszystkie narzędzia mające kontakt z ciałem ludzkim powinny podlegać skutecznej sterylizacji. Są to m.in.: pilniki, frezy, nożyczki, cążki, szczypce, dłuta, kopytka itp.

Z jakimi patogenami walczy autoklaw – jako najskuteczniejsza metoda sterylizacji narzędzi do paznokci?

Autoklaw w swoim procesie sterylizacji działa bakteriobójczo, grzybobójczo, prądkobójczo – prątki gruźlicy (Tbc), sporobójczo oraz wirusobójczo (w tym HIV, HBV– zapalenie wątroby typu B, HCV– zapalenie wątroby typu C). Oczywiście zakres choroby zależy od konkretnego modelu autoklawu.

Sprawdź także: