Czy sterylne przedmioty mogą dotykać innych sterylnych przedmiotów?
Sterylne przedmioty mogą leżeć obok innych sterylnych przedmiotów, pod warunkiem, że są one odpowiednio opakowane i zabezpieczone przed kontaminacją. Odpowiednie opakowanie i przechowywanie sterylnych przedmiotów jest istotne w celu utrzymania sterylności i uniknięcia kontaminacji krzyżowej. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach wpływających na stan sterylności, o czym szerzej piszemy poniżej.
Warunki konieczne do spełnienia, aby sterylne przedmioty mogły leżeć obok siebie
Wysterylizowane przedmioty mogą leżeć obok siebie wyłącznie w następujących przypadkach:
- Muszą być zapakowane w dedykowane ku temu foliowo-papierowe opakowania, które są odporne na penetrację mikroorganizmów. Opakowania powinny być szczelne i nienaruszone, aby utrzymać sterylność znajdujących się w ich wnętrzu przedmiotów.
- Podczas przenoszenia i manipulowania przedmiotami należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia lub otwarcia opakowań.
- Konieczne jest utworzenie strefy czystej, w której będziemy przechowywać wyjałowione przedmioty. Musi być ona specjalnie oznaczona i chroniona przed czynnikami chorobotwórczymi, ale także przed zanieczyszczeniami, w tym pochodzącymi z powietrza.
- Niezwykle istotne jest chronienie sterylnych przedmiotów przed kontaminacją, dlatego niedopuszczalne jest przechowywanie obok siebie sterylnych i brudnych przedmiotów. Warto zadbać także o to, aby poszczególne grupy narzędzi przechowywać w osobnych koszykach, ponieważ wtedy unikniemy przypadkowego uszkodzenia pakietów podczas szukania określonego artykułu.
Właściwe przygotowanie pakietów oraz wydajna sterylizacja i ich wpływ na stan wyjałowienia wyrobów
Oprócz powyższych wskazań niezwykle istotne jest to, aby wszelkie wyroby były dobrze przygotowane do sterylizacji. Mowa tutaj o stworzeniu pakietów, w czym pomogą poręczne zgrzewarki, które stworzą zamknięte połączenie, dosyć trudne do przypadkowego otwarcia. Mają one funkcję gilotyny, dlatego z łatwością dotniemy interesujący nas fragment papierowo-foliowej rolki. Konieczne jest także prawidłowe przeprowadzenie sterylizacji w odpowiednim autoklawie, najlepiej klasy B. Czynnik termiczny stosowany w tego rodzaju urządzeniach sprawia, że wnętrze przygotowanych uprzednio pakietów podatne jest na gorącą parę wodną, która usuwa wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze. Po zakończonym procesie sterylizacji można przedmioty umieścić obok siebie w zamkniętej szafce w wyznaczonej strefie czystej. Wspomniane wyżej urządzenia znajdują się w ofercie marki Yeson, która posiada artykuły niezbędne w każdej placówce medycznej, czy gabinecie kosmetycznym.
Przeczytaj również inne wpisy: