Zarówno sterylizator parowy, jak i UV są skutecznymi urządzeniami do wyjaławiania wyrobów. Główną różnicą między nimi jest rodzaj wykorzystywanego czynnika sterylizacyjnego. W przypadku urządzeń parowych, zwanych autoklawami na sterylizację ma wpływ gorąca para wodna, ale także zwiększone warunki ciśnienia panujące wewnątrz komory. Wpływa to na denaturację białek tworzących błonę oraz ścianę komórkową, co skutkuje rozerwaniem struktur komórkowych bakterii i grzybów, a także uszkodzeniem wirusów.
Z kolei sterylizator UV wykorzystuje światło ultrafioletowe o długości fali od 100 do 280 nanometrów. Taki zakres powoduje nieodwracalne uszkodzenia DNA, co powoduje zahamowanie u drobnoustrojów zdolność do namnażania, ale także ich inaktywację. Trudno jest wskazać, które z urządzeń jest lepsze, ponieważ oba mają nieco inne przeznaczenie, a przy tym wykazują wysoki stopień skuteczności, o czym szerzej piszemy poniżej.
Różnice w przeznaczeniu sterylizatorów parowych i UV
Sterylizator parowy jest lepszy od UV w niektórych przypadkach, wśród których wymienia się głównie:
- Zdolność do wyjaławiania wyrobów, narzędzi oraz naczyń – produkty zapakowane w pakiety poddaje się sterylizacji w autoklawie z prostego powodu. Woda zamieniana w parę wodną jest doskonałym przenośnikiem ciepła, który dociera do każdego miejsca wewnątrz komory, ale także do środka pakietów, nawet w przypadku, gdy narzędzie posiada różnego rodzaju zagłębienia. Ponadto po zakończonym procesie i ostygnięciu urządzenia, wyroby mogą być przechowywane w szafce lub w szufladzie przez określony czas lub gdy będzie wymagał ponownego użycia.
- Sterylizatory parowe są znacznie bardziej precyzyjne, ponadto z łatwością można monitorować przebieg prowadzonych procesów, zwłaszcza pod względem temperatury, ciśnienia oraz czas trwania sterylizacji.
- Autoklawy mają nieco szersze zastosowanie, ponieważ stosuje się je w placówkach medycznych, weterynaryjnych, ale także w gabinetach kosmetycznych.
Należy jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach sterylizator działający na światło ultrafioletowe jest niezbędny. Mowa tutaj o sytuacji, gdy konieczne jest wyjałowienie całych pomieszczeń oraz blatów. Wtedy na kilka minut uruchamia się lampę UV, która powoduje inaktywację wszelkich patogenów. Takie promieniowanie jest dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczne, dlatego do pomieszczenia możemy wejść wyłącznie wtedy, gdy taki sterylizator jest wyłączony.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do sterylizacji?
Jeżeli szukamy odpowiedniego sterylizatora, w którym wyjałowieniu ulegną metalowe narzędzia, szklane naczynia, czy inne wyroby, konieczne jest zaopatrzenie się w dobry autoklaw, najlepiej w urządzenia marki Yeson. Oferujemy produkty o pojemnościach od 8 do 22 litrów z kilkoma trybami pracy, które są łatwe w obsłudze i wykonane z wysokiej klasy materiałów. Ponadto w łatwy sposób można dokumentować procesy sterylizacji dzięki wbudowanym drukarkom, a także portom USB, za pomocą których można zgrać niezbędne dane.
Przeczytaj również inne artykuły: