YESON

Co można sterylizować w autoklawie?

Zanim przeanalizujemy co można sterylizować w autoklawie, przybliżymy, czym jest autoklaw i jakie procesy w nim zachodzą? Autoklaw to hermetyczne urządzenie, które realizuje proces sterylizacji nasyconą parą wodną pod ciśnieniem. Jedynym urządzeniem, który gwarantuje 100% wyjałowienie przedmiotu jest właśnie autoklaw. W zależności od modelu, w autoklawie dochodzi do zniszczenia drobnoustrojów, zarówno w ich wegetatywnych formach, jak i w tych przetrwalnikowych. W autoklawie dochodzi do kondensacji pary wodnej i na obiekcie podlegającym tym procesom zostaje uwolniona energia, której konsekwencją jest całkowite i nieodwracalne uszkodzenie mikroorganizmów.

Co można sterylizować w autoklawie i gdzie znajduje on zastosowanie?

Autoklaw to sterylizacja wyposażenia, akcesoriów, które znajdują się w szeroko rozumianej branży leczniczej, kosmetycznej, estetyki wizualnej. Autoklawy znajdują zastosowanie w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, w studiach tatuaży, w gabinetach estetyki urody, a także w szpitalach, gabinetach medycznych, i w innych placówkach zdrowia.Nie zapomnijmy również, że autoklaw ma także zastosowanie w przemyśle spożywczym. W tym zakresie dotyczy to procesów sterylizacji produktów żywieniowych.

Przykłady narzędzi, materiałów i akcesoriów, które można sterylizować w autoklawie

W autoklawie sterylizowane powinny być wszystkie narzędzia, związane z usługami, zabiegami, gdzie może dojść do przerwania ciągłości tkanki ludzkiej, czyi przykładowo mogące mieć kontakt z krwią, czy też z wysiękiem ropnym, albo z przerwaną tkanką. Najczęściej sterylizacji w autoklawie podlegają:

– narzędzia nieporowate (lite) np.: skalpele, cążki, cęgi, nożyczki itp.;

– narzędzia porowate np.: pilniki, końcówki do mikrodermabrazji itp.;

– materiały bawełniane, np.: ręczniki;

– materiały plastikowe i gumowe, np.: szczotki czy rękawiczki itp.

W popularnych gabinetach piercingu, w autoklawie sterylizacji mogą podlegać wszystkie kolczyki ze stali chirurgicznej i tytanu. Dzięki temu są one całkowicie jałowe i bezpieczne. Wszystkie wymienione narzędzia i akcesoria podlegają sterylizacji w specjalnych workach czy zgrzewanych rękawach dedykowanych procesom sterylizacji

Co można sterylizować w autoklawie dla celów spożywczych?

Przykłady produktów spożywczych sterylizowanych w opakowaniach to m.in: konserwy owocowo-warzywne (np. kukurydza w puszkach, groszek w puszkach, fasolka w puszkach, soczewica w puszkach), mleko, konserwy mięsne, konserwy mięsno-warzywne, dania gotowe, pasztety warzywne.

Co można sterylizować w autoklawie w zależności od jego klasy?

Dostępne na rynku autoklawy dzielimy na 3 klasy, które determinują to, co można sterylizować w poszczególnych modelach. Stąd wyróżniamy:

– Klasę N– czyli najniższą klasę, autoklawy tej klasy nie mogą sterylizować narzędzi przerywających ciągłość tkanek. Nie posiadają wbudowanej pompy próżniowej, nie można w nich sterylizować narzędzi porowatych ani w opakowaniach;

– Klasę S – autoklawy tej klasy posiadają małą pompę próżniową. Mogą sterylizować narzędzia proste, porowate, jednak nie mogą sterylizować narzędzi o tzw. budowie kapilarnej;

– Klasę B – najwyższą klasę autoklawów. Można w autoklawie tej klasy sterylizować praktycznie każdy rodzaj materiałów, narzędzia porowate, plastikowe, materiały bawełniane, gumowe. Jest to wysoka klasa autoklawów medycznych.

Zobacz również: