Co niszczy autoklaw?
Sprawny autoklaw jest gwarantem przeprowadzania sterylizacji w taki sposób, aby zniszczeniu uległy wszelkie formy drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów oraz grzybów. Ma to istotne znaczenie nie tylko w placówkach medycznych, gdzie stosuje się narzędzia wielokrotnego użytku, w tym te przeznaczone do zabiegów chirurgicznych, ale także w gabinetach kosmetycznych, gdzie stosuje się nożyczki, cążki, czy frezy, które mają kontakt z ludzką skórą, czy paznokciami.
Odnosząc się do tematu, co niszczy autoklaw, można wspomnieć, że samo urządzenie również może ulegać stopniowemu niszczeniu między innymi na skutek stosowania nieodpowiedniej lub – co gorsza – zanieczyszczonej wody. Równie istotne jest częste opróżnianie zbiornika przeznaczonego na wodę. W przeciwnym razie może dojść do powstawania osadów wewnątrz komory autoklawu, co ma wpływ na czystość pakietów, jak i stan samego urządzenia. Istotne jest prowadzenie testów sprawdzających wydajność przeprowadzonych procesów wyjaławiania, jak również dbałość o czystość poszczególnych elementów, o czym szerzej piszemy poniżej.
Zanieczyszczenie elementów urządzenia, które może doprowadzić do jego uszkodzenia
Nieprawidłowo zastosowany rodzaj wody, jak również brak opróżniania zbiornika są jednym z głównych czynników wpływających na niszczenie autoklawów. Warto wymienić także kilka newralgicznych elementów, o które należy dbać w sposób szczególny. Mowa tutaj między innymi o uszczelkach, które w pewnym stopniu pozwalają na utrzymywanie ciśnienia wewnątrz komory. Konieczne jest jej stałe przecieranie gąbką lub ściereczką zwilżoną wodą i dokładne wysuszenie papierowym ręcznikiem. Nawet niewielkie zanieczyszczenia, w tym kurz mogą powodować pojawienie się błędów na wyświetlaczu, które sygnalizują nieprawidłową pracę urządzenia. Równie ważne jest utrzymywanie w czystości filtrów komory – w przeciwnym razie dochodzi do szybszego zużycia innych elementów autoklawu, w tym pompy próżniowej, która ma istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu sterylizacji. Czyszczenie obu wspomnianych elementów warto przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu, podobnie jak przecieranie wilgotną gąbką komory urządzenia. Nieco rzadziej przeprowadzamy czyszczenie zbiorników wodnych i wymianę filtrów bakteriologicznych (minimum raz w miesiącu). Jak widać, w dużej mierze mamy bezpośrednio wpływ na stan techniczny autoklawu. Stosując się do powyższych zaleceń możemy ograniczyć występowanie usterek, które będą wymagały serwisowania, albo – co gorsza – wymiany autoklawu na nowy.
Raz w roku wykonajmy przegląd autoklawu
Co roku konieczne jest przeprowadzenie przeglądu urządzenia przez wyspecjalizowanych fachowców. Jest to niezwykle ważne, ponieważ oceniają oni stan urządzenia, a w razie wytępiania niewielkich usterek usuwają je, aby autoklaw działał bez zarzutu. Warto dodać, że fachowcy dokonują kompleksowego przeczyszczenia poszczególnych elementów urządzenia i konserwują newralgiczne elementy. Taki przegląd pozwala „wyłapać” wiele drobnych usterek, a przy tym jest niezbędny, aby uzyskać wymagany przepisami wpis do paszportu technicznego.
Sprawdź także inne artykuły: