Autoklawy do impregnacji drewna – metoda ciśnieniowa zabezpieczenia drewna
Autoklawy do impregnacji drewna to specjalistyczne urządzenia ,do przeprowadzenia procesu impregnacji drewna poprzez wtłoczenie impregnatu głęboko do komórek drewna. Tego typu proces często zwany jest impregnacją wgłębną. Autoklaw do impregnacji drewna wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie potrzeba skutecznego zabezpieczenia i wzmocnienia drewna, np.: w zakresie architektury ogrodowej czy budownictwa domów.
Autoklaw do impregnacji drewna to specjalny, hermetycznie zamykany zbiornik o cylindrycznym kształcie i znacznych, kilkumetrowych rozmiarach. To właśnie w tym szczelnym zbiorniku dokonuje się impregnacja drewna próżniowo-ciśnieniowa. Dodatkowo autoklaw do impregnacji drewna wyposażony jest w odpowiednie pompy próżniowe i ciśnieniowe, wytwarzające podciśnienie i nadciśnienie. Kolejnymi obowiązkowymi elementami składowymi są: zbiornik na impregnat, jednostka sterująca, mierniki ciśnienia i zawory bezpieczeństwa.
Dlaczego autoklawy do impregnacji drewna i impregnacja wgłębna są pożądaną metodą?
Autoklawy do impregnacji drewna cechuje aplikacja produktu głęboko do wewnątrz, wtłaczanie impregnatu siłą zwiększonego ciśnienia. Dzięki temu impregnat wnika w drewno dużo lepiej niż w przypadku metody powierzchniowej impregnacji drewna jak: kąpiel, natrysk czy smarowanie drewna. W przypadku impregnacji drewna w autoklawach, proces przenika drewno – w przypadku niektórych gatunków drewna – nawet na wskroś, całkowicie go zabezpieczając.
Jak dokładniej przebiega proces impregnacji drewna w autoklawach?
Autoklawy do impregnacji drewna wykorzystują strukturę drewna, która w dużej mierze przypomina gąbkę, z ubytkami i ich ściankami jednocześnie. Celem impregnacji drewna w autoklawach jest pokrycie ścianek wszystkich ubytków impregnatem. Takie działanie jak wiemy zabezpiecza drewno przed wilgocią, wodą, zmianami temperatur i innymi czynnikami oddziaływającymi. Zaimpregnowane właściwie drewno nie gnije i nie pokrywa się grzybem, jak również nie jest atakowane przez owady i inne organizmy.
Autoklawy do impregnacji drewna działają etapowo, kolejnymi następującymi po sobie fazami procesu. Najpierw dokonywana jest tzw. próżnia początkowa i opróżnianie komórek drewna z powietrza. Wytworzone podciśnienie odsysa powietrze z zagłębień drewna, tak aby stworzyć idealne warunki próżniowe dla preparatu impregnującego. W tym miejscu warto podkreślić, że wilgotność drewna to kluczowa kwestia. Dla każdego rodzaju drewna wyznaczone są pewne poziomy maksymalnego nasycenia włókien drewna, tak aby nie było zbyt mokre dla dalszego przebiegu procesu impregnacji drewna. Od tego w dużej mierze zależy skuteczność impregnacji
W kolejnej fazie autoklawy do impregnacji drewna wtłaczają impregnat najgłębiej, przez bardzo silne ciśnienie. W końcowej fazie w autoklawach do impregnacji drewna zachodzi proces suszenia i usuwania nadmiaru preparatu impregnującego z drewna.