YESON

Sterylizatory grawitacyjne – jak działają? Istota klas sterylizatorów zgodnie z europejską normą EN13060

Sterylizatory grawitacyjne ustępują miejsca bardziej zaawansowanym technologicznie. Dlaczego? Proces sterylizacji jest niezwykle ważny wszędzie tam, gdzie wyzbycie się bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów jest gwarantem powodzenia i braku komplikacji przeprowadzanych zbiegów, usług – zwykle medycznych, laboratoryjnych, kosmetycznych itp.W zależności od wsadu, który ma znaleźć się w autoklawie, powinien być on dobrany odpowiednio pod kątem parametrów technicznych.

Sterylizator grawitacyjny jest przeznaczony do sterylizacji prostych narzędzi i akcesoriów, bez trudno-dostępnych miejsc i o prostej geometrii. Przy sterylizatorach grawitacyjnych przedmioty nie powinny zawierać żadnych utrudnień w postaci kanałów, zaworów, przegubów, zamków itp. W sterylizatorze grawitacyjnym narzędzia są sterylizowane bez opakowania i używane są bezpośrednio po zakończeniu cyklu, bez możliwości ich przechowywania (głównie małe zakłady kosmetyczne, fryzjerskie).

Przy wyborze sterylizatora istotna jest jego klasa – jak to wygląda w przypadku sterylizatora grawitacyjnego?

Zgodnie z europejską normą klasyfikujemy sterylizatory w 3 grupach: B, S i N. Sterylizatory grawitacyjne klasy N nie posiadają opcji suszenia próżniowego – co należy wziąć pod uwagę przy decyzji o ich zakupie. Jest to znaczne utrudnienie bowiem po zakończeniu sterylizacji wsady pozostają mokre, czy wilgotne. Z tegoż względu niemożliwym jest zastosowanie sterylizacji w opakowaniach, które pozostały by mokre po cyklu. Dla takich zadań zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest autoklaw klasy S lub najlepszy w tym względzie klasy B – w tym przypadku nie ma obostrzeń dotyczących sterylizowanego wsadu (zwłaszcza w przypadku klasy „B”, także te narzędzia o kapilarnej budowie), jak w przypadku sterylizatora grawitacyjnego. Ta klasa gwarantuje sterylizację z fazą suszenia wsadu, a także usuniecie powietrza z autoklawu przed rozpoczęciem cyklu (suszenie próżniowe to największa wydajność procesu). Zbyt niska klasa sterylizatora może być zasadniczym błędem w jego zakupie.

Kiedy niezalecane jest stosowanie sterylizatorów grawitacyjnych – krótkie podsumowanie:

  • przedmioty skomplikowane w swej konstrukcji
  • przedmioty pakowane
  • przedmioty, które przed wykorzystaniem będą przechowywane
  • materiały włókniste (jak np.: opatrunki)

Sterylizatory grawitacyjne niższej klasy ustępują nowoczesnej technologii

Dostępne obecnie sterylizatory próżniowe w wyższych klasach to urządzenia bardzo funkcyjne, z wieloma programami, w tym z programami testowania (sprawdzenia mechanicznej skuteczności sterylizatorów i przenikalności pary). Dodatkowo zapis, rejestracja i archiwizacja danych każdego cyklu jest bardzo ułatwiona, dzięki wbudowanej drukarce, czy portowi USB do podłączenia zewnętrznego nośnika danych. Do tego wszystkiego intuicyjny panel dotykowy, z podglądem trybu pracy, system alarmowy na wypadek wykrytych nieprawidłowości, system automatycznego blokowania drzwi wejściowych, programy suszenia i wiele innych. Obsługiwany wsad może być zarówno bez opakowania, jak i opakowany. Wnętrze nowoczesnych autoklawów jest odpowiednio i praktycznie przemyślane, aby ułatwić jego obsługę.

Przed wyborem modelu sterylizatora – grawitacyjny klasy N, czy może wyższej klasy, warto zastanowić się nad zadaniami, jakie ma realizować, nad rodzajem docelowego wsadu i w oparciu o takie informacje zdecydować o wyborze konkretnego urządzenia.