Do dezynfekcji wysokiego stopnia wykorzystuje się substancje przeznaczone do niszczenia większości form wegetatywnych, jak i przetrwalników bakterii oraz grzybów, znajdują zastosowanie także w kontekście usuwania wirusów. Niegdyś stosowano preparaty na bazie aldehydu glutarowego, który świetnie sprawdzał się w przypadku sprzętu medycznego, ponieważ nie powodował jego korodowania, jak i uszkadzania gumowych elementów. Z czasem przestał być stosowany ze względu na drażniące, szkodliwe opary. Zamiast nich stosuje się środki z substancjami aktywnymi na bazie nadtlenku wodoru, kwasu nadoctowego, czy nadwęglanu sodu z dodatkiem tetraacetyloetylenodiaminy (TAED). Tutaj należy podkreślić, że każdy z wymienionych środków ma działanie aktywne wobec drobnoustrojów tylko w przypadku wysokiego stężenia substancji.
Co niszczą preparaty do dezynfekcji wysokiej?
Zgodnie z klasyfikacją Spauldinga, dezynfekcję wysoką stosuje się w przypadku narzędzi sklasyfikowanych jako semikrytyczne, czyli z grupy średniego ryzyka szerzenia się zakażenia. Mają one kontakt z tkankami, jednak z tym zastrzeżeniem, że są one nieuszkodzone – są to głównie różnego rodzaju endoskopy oraz inne narzędzia. Preparaty pozwalają usunąć z ich powierzchni groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie lub grzyby wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Jednak co istotne, dezynfekcja wysoka nie usuwa 100% drobnoustrojów, dlatego wspomniana wcześnie klasyfikacja zakłada w tym konkretnym punkcie również zastosowanie sterylizacji, na przykład w autoklawie.
Jakie oznaczenia znajdziemy na opakowaniach środków dezynfekujących?
Środki przeznaczone do dezynfekcji wysokiego stopnia posiadają na opakowaniu informację, jaki typ drobnoustrojów niszczą. Najczęściej są to:
– B – oznacza, że preparat jest bakteriobójczy. Usuwają między innymi Gram-dodatnią bakterię gronkowca złocistego, wywołujące zakażenia układowe i schorzenia skóry.
– F – preparat z takim oznaczeniem usuwa drobnoustroje grzybowe, w tym Candida albicans z klasy Saccharomycetes, czy Aspergillus Niger z rodziny Aspergilliceae, powodujące zakażenia wymagające antybiotykoterapii.
– S – taki środek jest sporobójczy. Przeznaczony jest do usuwania form, zwanych także przetrwalnikami. Jest to powszechne między innymi u bakterii, które w ten sposób tworzą formy spoczynkowe, w których mogą przetrwać niekorzystne dla siebie warunki.
– V – w taki sposób oznacza się środki wirusobójcze. Dzięki takim preparatom z powierzchni narzędzi usuwa się najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia wirusy, w tym: HBV i HCV powodujące kolejno zapalenie wątroby typu B oraz C, jak i adeno-, rota- oraz noro-wirusy oraz HIV, HPV, HSV, H1N1, H5N1, czy wirusa powodującego chorobę Heinego-Medina.
Po dezynfekcji konieczna jest sterylizacja narzędzi
Mimo że sterylizacja wysokiego stopnia usuwa większość chorobotwórczych bakterii, grzybów oraz wirusów, to nie jest w stanie zastąpić całkowitego usunięcia ich form wegetatywnych i przetrwalnikowych za pomocą sterylizacji w autoklawie. Placówkom medycznym polecamy urządzenia dostępne w naszej ofercie, które różnią się pojemnością komory, są proste w obsłudze i pozwalają na łatwe prowadzenie dokumentacji sterylizacji dzięki wbudowanym drukarkom i miejscom dedykowanym do podpięcia przenośnej pamięci USB.
Zobacz również inne artykuły: