Technik sterylizacji medycznej zajmuje się wyjaławianiem wyrobów i narzędzi mających kontakt z tkankami. Dbają oni o wykorzystywany sprzęt kompleksowo – na początku przeprowadzają czyszczenie narzędzi, na przykład z wykorzystaniem nowoczesnych myjek ultradźwiękowych, w dalszej kolejności je dezynfekują, po czym wysuszone umieszczają w pakietach przeznaczonych do sterylizacji w dedykowanych do tego celu urządzeniach. Choć metod wyjaławiania jest kilka, to dominuje głównie ta termiczna, przeprowadzana przede wszystkim w autoklawach, działających na bardzo podobnej zasadzie, co samowar. Choć tego rodzaju urządzenia są proste w obsłudze, należy szczególną wagę przywiązać do znajomości i świadomości, z jakimi mamy do czynienia, jeśli chodzi o drobnoustroje. Co prawda zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt istnieją mechanizmy pozwalające na walkę z wieloma bakteriami, czy wirusami, to wiele z nich jest bardzo szkodliwych dla zdrowia, a nawet życia.
Dlatego technicy sterylizacji medycznej są wykwalifikowanymi pracownikami, którzy dbają o czystość wyrobów stosowanych w placówkach leczniczych, weterynaryjnych, ale także w gabinetach kosmetycznych i SPA. Warto dodać, że zajmują się oni także przyporządkowywaniem narzędzi według zaleceń, w tym klasyfikacji Spauldinga, czyli które z nich przeznaczone są do sterylizacji, a które wymagają jedynie dezynfekcji (średniego lub wysokiego stopnia).
Co trzeba zrobić, aby zostać technikiem sterylizacji medycznej?
Praca technika sterylizacji medycznej jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, dlatego w całej Polsce istnieje system kształcenia policealnego, umożliwiającego uzyskanie kwalifikacji w tym zawodzie. Takie kierunki kształcenia zawierają wszelkie istotne informacje dotyczące specyfiki pracy, w tym dotyczące tego, z jakimi drobnoustrojami mamy do czynienia. Są to głównie chorobotwórcze bakterie, wirusy, priony, czy grzyby, oraz ich formy spoczynkowe, które są głównym czynnikiem sprawczym zakażeń szpitalnych. Dzięki temu przyszli technicy zyskują wiedzę, ale także świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z używaniem wyrobów, które nie uległy należytemu procesowi wyjaławiania. Poznają także szczegółowo sposoby, w jaki należy przygotować wyroby do sterylizacji – od ich mycia poprzez dezynfekcję z użyciem różnych środków.
Na jakim sprzęcie pracuje technik sterylizacji medycznej?
Technicy sterylizacji medycznej pracują na kilku urządzeniach. Pierwszy etap to sklasyfikowanie wyrobów, o czym wspomnieliśmy powyżej, a następnie czyszczenie ich w myjce ultradźwiękowej, które dzięki specjalnym detergentom i powstającym bąbelkom, pozwalają pozbyć się zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Kolejny etap to dezynfekcja narzędzi i przygotowanie pakietów, na przykład z wykorzystaniem rękawów papierowo-foliowych. Wtedy konieczna jest również obsługa zgrzewarki, która zamknie pakiet z obu stron i odetnie określony fragment rękawa. Na końcu gotowe pakiety umieszcza się w autoklawie, w którym uruchamia się wybrany program pracy urządzenia. Warto dodać, że technicy zajmują się również dokumentacją procesów sterylizacji, przeprowadzają testy sprawdzające poprawność działania urządzenia i dbają o właściwe przechowywanie wyjałowionych wyrobów.
Zobacz również inne artykuły: