YESON

Jak sterylizować narzędzia kosmetyczne?

Jednym z licznych obowiązków m.in.: gabinetów estetyki, kosmetologii, fryzjerskich itp. jest sterylizacja narzędzi kosmetycznych. Jest to jeden z wymogów prawnych, ale i wynikający z odpowiedzialności zawodowej. Zewnętrzne instytucje nakładają obowiązek sterylności gabinetów i wyposażenia, ale także i klienci. W dobie pandemii świadomość zagrożeń wynikających z obecności mikroorganizmów zwiększyła się i zaufanie do gabinetów kosmetycznych budowane jest również na poczuciu dbałości o procesy sterylizacji i dezynfekcji.

Czym jest sterylizacja narzędzi kosmetycznych?

Sterylizacja, to proces głębszy, niż dezynfekcja, dlatego nie należy stosować tych terminów zamiennie. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych to proces ich wyjałowienia. Oznacza to, że ich powierzchnia staje się wolna od mikroorganizmów, zarówno wegetatywnych jak i w formach przetrwalnikowych. Sterylizacja powinna dotyczyć wszystkich narzędzi kosmetycznych, których użycie może wiązać się z naruszeniem ciągłości skóry, tkanek, z kontaktem z krwią i innymi wydzielinami.

Jakie przykładowo narzędzia kosmetyczne podlegają sterylizacji?

Są to przede wszystkim narzędzia do manicure i pedicure, jak pilniki, nożyczki, cążki, szczypce, dłuta, kopytka, frezy, ale także wszystkie narzędzia do zabiegów medycyny estetycznej.

Autoklaw jako najskuteczniejsze urządzenie do sterylizacji. Jak sterylizować narzędzia kosmetyczne w autoklawie?

Sterylizację narzędzi kosmetycznych najczęściej przeprowadza się w autoklawie. Dla gabinetów kosmetycznych rekomendowane są autoklawy klasy B, czyli najwyższej. To właśnie autoklawy tej klasy pozwalają na skuteczną sterylizację praktycznie każdego typu materiałów i wszystkich narzędzi oraz przedmiotów. Niższej klasy autoklawy to klasa N i S.

Jak działa autoklaw w procesie sterylizacji narzędzi kosmetycznych?

W autoklawach czynnikiem sterylizującym jest wysoka temperatura w formie wilgotnego ciepła, czyli pary wodnej. Do tego dochodzi wysokie ciśnienie. Dodatkowo w autoklawie dzięki odpowiedniej pompie próżniowej wypompowywane jest powietrze. W tych warunkach w autoklawie panuje próżnia, która jest idealna do przesycenia wnętrza parą wodną. Dzięki temu proces sterylizacji narzędzi kosmetycznych przebiega szybko i efektywnie.

Minimalny czas wystarczający do eliminacji mikroorganizmów to około 5 minut dla 134 st. C (osiąganie przy 2,1 bara) i 15 dla 121 st. (1,1 bara), w praktyce producenci autoklawów programują czasy jeszcze dłuższe w swoich urządzeniach.

Jak przygotować narzędzia kosmetyczne do sterylizacji? Kilka podstawowych zasad.

Przygotowując narzędzia kosmetyczne do sterylizacji należy pamiętać o:

• demontażu rozbieralnych narzędzi na podzespoły i elementy na okres procesu sterylizacji;

• stosowaniu dedykowanych rękawów i opakowań do sterylizacji;

• umieszczenie w pozycji „otwarte” narzędzi takich jak nożyczki czy cążki;

• wypełnianiu pakietów maksymalnie do trzech czwartych ich objętości;

• zabezpieczeniu wszelkich ostrych elementów tak, by nie uszkodzić pakietów;

• zachowaniu odległości min. 30 mm między zgrzewam pakietu a narzędziem;

• umiejscowieniu w pakietach pasków testowych do kontroli sterylizacji, potwierdzających prawidłowość cyklu.

Zobacz także: