YESON

Jakie torebki do sterylizacji?

Wszelkie narzędzia stosowane w kontakcie z ludzkimi tkankami, zwłaszcza w jamach ciała, jak również przyrządy diagnostyczne i laboratoryjne, które nie mogą dopuścić do kontaminacji badanych próbek, muszą być poddawane sterylizacji w odpowiednim autoklawie, najlepiej klasy B. Umieszcza się je w dedykowanych opakowaniach, dzięki którym zachowują stan wyjałowienia do następnego użycia. Istotny jest tutaj nie tylko typ torebki, ale także warunki, w jakich przechowywane są narzędzia i do czego są stosowane. Dlatego równie ważne jest dokumentowanie procesów sterylizacji, gdzie zawiera się informacje o dacie i warunkach, w jakich wyroby są wyjaławiane. Do wszystkich tych kwestii należy przywiązywać szczególną wagę, ponieważ dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo pacjentów w placówkach medycznych, jak i klientów korzystających z usług gabinetów kosmetycznych, studiów tatuaży itp.

W jakim celu stosuje się opakowania?

Opakowania sterylizacyjne mają za zadanie stworzyć barierę sterylną – muszą zapewnić dostęp czynnika sterylizacyjnego do wnętrza torebki i jednocześnie zabezpieczyć narzędzia przed ponowną kontaminacją, aż do kolejnego użycia danego przyrządu. Dzięki temu średnio można przechowywać je w suchej i zamkniętej szafce średnio 3 miesiące, ten czas może się jednak skrócić lub wydłużyć w zależności od typu narzędzia, jak i warunków ich przechowywania. Przyjęte zalecenia zakładają wykorzystywanie opakowań papierowo-foliowych, które są bardzo mocne, a przy tym pozwalają na efektywną penetrację czynnika sterylizującego, którym może być na przykład promieniowanie ultrafioletowe, czy gorąca pary wodna pod ciśnieniem, z czym mamy do czynienia w autoklawach. Druga z metod jest znacznie bezpieczniejsza dla nas, a przy tym bardzo efektywna do przeprowadzenia. Takie opakowania są zgrzewane lub sklejane za pomocą przylepców, przez co tworzy się zamknięta przestrzeń, niedopuszczającą do wnętrza szkodliwych drobnoustrojów.

Jaki rozmiar torebek do sterylizacji?

Torebki do sterylizacji należy dostosować do rozmiaru narzędzi, mających podlegać sterylizacji. Niedopuszczalne jest dobieranie ich do maksimum pojemności torebki, lub w taki sposób, aby narzędzia napierały mocno na opakowanie. Istnieje wtedy ryzyko rozszczelnienia bądź przerwania opakowania, co wiąże się z nieefektywną sterylizacją, która usunie drobnoustroje z powierzchni narzędzi, ale niedługo potem dojdzie do ich ponownej kontaminacji. Dlatego dobrze jest stosować torebki w wielu różnych rozmiarach, aby mogły pomieścić nie tylko pęsety, czy skalpele, ale także nożyczki, czy inne większe przedmioty.

Jak używać torebek do sterylizacji?

Opakowania służące do sterylizacji dzielimy na te klejone, gdzie w środku umieszcza się przyrządy i skleja się dzięki specjalnej warstwie klejącej oraz na tak zwane rękawy, które wymagają przycinania i zgrzewania. Jest to jednak świetna propozycja w przypadku placówek, gdzie stosowane są narzędzia o różnej wielkości, co znacznie ułatwia codzienne przygotowywanie pakietów do sterylizacji. Wtedy jeden z brzegów zgrzewa się, do środka umieszcza się narzędzie, odcina torebkę i zgrzewa drugi brzeg. W ten sposób powstaje pakiet gotowy do umieszczenia w autoklawie. Polecamy produkty z oferty marki Yeson – znajdziesz u nas zarówno zgrzewarki, jak i autoklawy, które przydadzą się w laboratoriach, gabinetach lekarskich i kosmetycznych.

Zobacz również inne porady: