YESON

Jak czyścić srebro w myjce ultradźwiękowej?

Problem czernienia srebra wpływa na jego walory estetyczne, dlatego wykonane z niego wyroby wymagają szczególnego traktowania. Niegdyś panowało przekonanie, że stworzona z tego metalu szlachetnego biżuteria ciemnieje na skutek chorób osoby ją noszącej. Jest to jednak mit, ponieważ pojawiający się nalot na ich powierzchni jest naturalną cechą tego rodzaju metalu. Wynika to z faktu, że w powietrzu znajduje się siarka (nierzadko w śladowych ilościach) w postaci siarkowodoru, który reaguje ze srebrem, tworząc na jego powierzchni ciemny osad, czyli siarczek srebra. Znawcy biżuterii wskazują, że w takiej sytuacji lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, a mianowicie chować srebro do zamkniętych pudełek i co jakiś czas przecierać je dedykowanymi preparatami, tworzącymi na powietrzni metalu pewnego rodzaju warstwę impregnującą.

Co jednak zrobić, gdy materiał już został pokryty warstwą ciemnego siarczku?

Wtedy z pomocą przychodzi nam myjka ultradźwiękowa, która doskonale nadaje się do czyszczenia nawet niewielkich elementów, w tym tych z wgłębieniami, wyżłobieniami itp. Zasada działania urządzenia opiera się na zjawisku kawitacji wywołanym działaniem fali ultradźwiękowej, co w połączeniu z odpowiednimi środkami czyszczącymi dosłownie odrywa cząsteczki brudu z powierzchni. Cały proces czyszczenia odbywa się w bardzo delikatny, ale skuteczny sposób, co chętnie wykorzystywane jest w jubilerstwie, ale nie tylko. Wystarczy umieścić srebrny element w komorze urządzenia, dodać płyn czyszczący i włączyć urządzenie. Już po około 30 minutach możemy dostrzec efekty czyszczenia. Jeśli dany element jest bardziej skomplikowany w budowie, można ten czas wydłużyć.

Jakie wyroby można poddawać czyszczeniu z wykorzystaniem ultradźwięków?

W myjce ultradźwiękowej możemy czyścić każdy wyrób srebrny. Warto jednak wiedzieć, że niewielkie elementy, na przykład kolczyki, czy łańcuszki dobrze jest umieścić w mniejszym koszyczku, aby uniknąć ich ewentualnego uszkodzenia. Co ciekawe, w ten sposób można wyczyścić nawet biżuterię zawierającą perły, cyrkonie, czy inne ozdobne kamienie. Dobrze jest wtedy dobrać nieco delikatniejszy, dedykowany takim elementom płyn czyszczący, który będzie na tyle delikatny, że ich nie uszkodzi, ale na tyle silny, że usunie warstwę siarczku srebra. Myjka ultradźwiękowa sprawdza się do czyszczenia także srebrnych dekoracji, monet, a nawet sztućców, które po kilkudziesięciu minutach zyskują drugie życie i pięknie się prezentują.

Gdzie szukać dobrego urządzenia do czyszczenia srebrnych wyrobów?

W ofercie naszej marki znajdziesz wysokiej klasy myjki ultradźwiękowe, które nadają się do czyszczenia srebrnych narzędzi, sztućców, czy innych małych wyrobów wykonanych z tego metalu szlachetnego. Polecamy między innymi nasz model o pojemności całkowitej 2,5 litra, który sprawdza się w przypadku niewielkich elementów o długości maksymalnie 25 centymetrów. Urządzenie wykonane zostało z wysokiej klasy materiałów syntetycznych i jest bardzo łatwe w obsłudze.

Sprawdź również inne artykuły: