Sterylizacja parowa stosowana jest od ponad stu lat do wyjaławiania artykułów przeznaczonych do wielokrotnego użytku. Wynika to z faktu, że taki proces jest najbardziej efektywny, szybki, łatwo dostępny, prosty do kontrolowania, a także nietoksyczny. Wpływ na tego rodzaju proces ma 5 czynników:
- Czas sterylizacji jest jednym z czynników krytycznych, ponieważ nie każdy organizm inaktywowany zostaje w tym samym czasie, dlatego tego rodzaju procesy przeprowadza się w czasie od 15 do 30 minut. Oczywiście wpływ na czas sterylizacji ma także wielkość artykułów – im są one większe, tym dłużej sterylizacja powinna być prowadzona.
- Temperatura odgrywa kluczową rolę w procesie sterylizacji. Udowodniono, że białka denaturują w temperaturze 40 stopni Celsjusza, co wystarczy do zlikwidowania form żyjących drobnoustrojów. Jednak znacznie wyższa jest konieczna do usunięcia form przetrwalnikowych, wykazujących pewną odporność na działanie zwiększonej temperatury. Zakres panującej wewnątrz urządzenia temperatury od 121 do 134 stopni Celsjusza w połączeniu z odpowiednim czasem ekspozycji wpływa na eliminację wszelkich form patogenów.
- Para wodna oraz ciśnienie to dwa, wzajemnie powiązane parametry. W komorze autoklawu panuje wyższe ciśnienie niż na zewnątrz, co skutkuje wzrostem temperatury wrzenia ponad standardowy poziom 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu czynnik termiczny znacznie efektywniej inaktywuje drobnoustroje.
- Usuwanie powietrza – w komorze autoklawu konieczne jest zapewnienie próżni, co w urządzeniach klasy B uzyskuje się dzięki krótkim impulsom pary wodnej wstrzykiwanej do wnętrza, skutkujące wyparciem znajdującego się w środku powietrza. Wspomniana mieszanka gazów jest izolatorem ciepła, dlatego jej usunięcie jest konieczne, aby czynnik termiczny dobrze dotarł do każdego miejsca w komorze urządzenia, jak i do wnętrza pakietów.
- Suszenie to ostatni z kluczowych czynników mających bezpośredni wpływ na efektywność sterylizacji. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zjawiska kondensacji pary wodnej, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pakietów, co po wyciągnięciu z autoklawu mogło skutkować ponowną kontaminacją.
Odpowiednie urządzenie do sterylizacji parowej jest niezbędne
Do prowadzenia sterylizacji metodą parową konieczny jest autoklaw – marka Yeson oferuje wysokiej klasy urządzenia, które wyróżniają się intuicyjnym sposobem obsługi, kilkoma programami pracy, ale także doskonałą jakością wykonania z użyciem wysokiej klasy materiałów. Nadają się one do sterylizacji narzędzi chirurgicznych, wyrobów laboratoryjnych, ale także pęset, frez, czy pilniczków.
Przeczytaj także inne artykuły: