YESON

Jaka jest różnica między autoklawem pionowym a poziomym?

Główna różnica między autoklawem pionowym a poziomym dotyczy sposobu zorientowania drzwiczek, jak i wkładania wsadu. Urządzenia pionowe mają drzwiczki umieszczone w górnej części, z kolei autoklawy poziome od przodu w taki sposób, że otwierają się identycznie, jak szafki. Jednak różnice dotyczą także typu konstrukcji oraz pewnych parametrów:

• Autoklawy poziome mają przeważnie prostokątny kształt, a urządzenia pionowe są cylindryczne.

• Oba urządzenia różnią się także wielkością – sterylizatory poziome są większe, a z kolei pionowe na ogół są mniejsze.

• Niezwykle istotny parametr różnicujący oba urządzenia to pojemność – komora pionowych autoklawów jest wąska, ale wysoka, ponadto nie wykorzystuje optymalnie całej dostępnej kubatury urządzenia. Znacznie lepiej w tej kwestii wypadają autoklawu poziome, które pod względem pojemności są najbardziej wydajne, jednakże nie można w nich sterylizować wysokich artykułów zorientowanych pionowo.

• Specjaliści są także zdania, że autoklawy poziome są nieco trudniejsze w walidowaniu i konserwacji od urządzeń pionowych.

• Wspomniane urządzenia mogą się także znacznie różnić ceną – na ogół sterylizatory pionowe są tańsze od poziomych.

Czy autoklawy pionowe i poziome różnią się przeznaczeniem?

Autoklaw poziomy od pionowego różni się także możliwościami wykorzystania. Choć oba typy urządzeń działają na tej samej zasadzie i równie efektywnie usuwają drobnoustroje w postaci wegetatywnej, jak i przetrwalnikowej, to charakteryzuje je nieco inne przeznaczenie. Sterylizatory pionowe ze względu na sposób zorientowania komory najlepiej sprawdzają się do wyjaławiania podłoży hodowlanych, czy butelek z różnego rodzaju mediami, które umieszcza się w specjalnym koszyku, oczywiście z zachowaniem odpowiednich procedur dotyczących właściwego wypełniania i niedokręcania nakrętek.

Możemy w nich także sterylizować narzędzia, jednak w znacznie mniejszej ilości, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń poziomych. Ciekawostką jest fakt, że nowoczesne sterylizatory pionowe mają także specjalne wysięgniki w postaci żurawia, które znacznie ułatwiają wyciągnięcie z komory wsadu, który został wysterylizowany. Autoklawy poziome mają znacznie więcej zastosowań. Ich główne przeznaczenie to sterylizacja narzędzi oraz drobnych artykułów, a nawet podłoży hodowlanych na szalkach Petriego w laboratoriach analitycznych, placówkach ochrony zdrowia oraz gabinetach kosmetycznych. Ponadto takie urządzenia stosowane są w przemyśle, jednak mają znacznie większą pojemność, która pozwala na sterylizowanie produktów spożywczych, czy artykułów medycznych w znaczniej ilości.

Jaki autoklaw będzie najlepszy – poziomy, czy pionowy?

Wybór określonego urządzenia powinien być podyktowany potrzebami danego miejsca, jak i możliwościami lokalowymi. Autoklawy pionowe są bardziej ustawne, ponieważ przeważnie mają kółka do łatwiejszego przenoszenia, jednak nie mogą one sterylizować zbyt wielu artykułów. Dobrym wyborem są autoklawy poziome marki Yeson wyróżniające się prostym i intuicyjnym sposobem obsługi oraz możliwością prowadzenia dokumentacji z procesów sterylizacji dzięki wbudowanej drukarce oraz portowi USB, na który można ściągać dane.

Sprawdź dostępne produkty i przeczytaj inne artykuły blogowe: