YESON

Czy ultradźwięki mogą uszkodzić elektronikę?

Fale ultradźwiękowe, które wykorzystywane są w pracy myjek ultradźwiękowych mogą uszkodzić elektronikę, ale taką, która wrażliwa jest na działanie wspomnianych fal. Mowa tutaj głównie o ruchomych elementach znajdujących się zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i w laptopach oraz znajdujących się w nich twardych dyskach, ale także wentylatorach, czy małych silnikach. Taki sposób czyszczenia nie powinien być stosowany także do bardzo delikatnych części, na przykład mikrochipów, czujników oraz kondensatorów. Nie należy stosować takiego czyszczenia także wobec niewielkich urządzeń, takich jak kamery, czy systemy alarmowe, ponieważ mogą one nie nadawać się już do użycia. Chociaż wspomniany sposób czyszczenia jest stosunkowo bezpieczny dla różnego rodzaju przedmiotów, to w tym przypadku mogą skutkować między innymi:

• Powstawaniem efektu piezoelektrycznego – dojdzie do wytworzenia zwiększonego napięcia elektrycznego w elementach piezoelektrycznych, doprowadzając tym samym do trwałego zniszczenia komponentów.

• Wzrostem temperatury niektórych części wrażliwych na ciepło, które po czyszczeniu nie będą nadawały się do ponownego użycia.

• Odczepieniem niektórych elementów na skutek wibracji wywołanych przez fale ultradźwiękowe.

• W zależności od mocy urządzenia i częstotliwości fal może dojść do przepalenia elementów elektronicznych oraz uszkodzenia ich połączeń, a także do uszkodzenia systemów osłaniających elementy elektroniczne.

Jakie elementy elektroniczne można czyścić w myjkach ultradźwiękowych?

Czyszczenie elementów elektronicznych za pomocą myjek ultradźwiękowych możliwe jest w niektórych typach urządzeń. Urządzenie bazuje na działaniu fal ultradźwiękowych, które w cieczy tworzą pęcherzyki kawitacyjne, działające niczym delikatna gąbka. W połączeniu z odpowiednio dobranym płynem czyszczącym dosłownie odrywają z powierzchni zanieczyszczenia, czy pozostałości tłuszczu. Taki sposób mycia doskonale sprawdza się między innymi wobec:

• Płytek drukowanych, wykonywanych techniką trawienia.

• Cewek mających postać spirali, które są trudne do wyczyszczenia metodą ręczną – pęcherzyki kawitacyjne pozwalają dotrzeć do wszystkich zakamarków w cewkach.

• Klawiatury, w których gromadzi się niezliczona ilość zanieczyszczeń. Ultradźwięki bardzo szybko i skutecznie czyszczą wszystkie elementy z zalegającego brudu.

• Płyty główne, które zawierają wiele drobnych elementów elektronicznych, których czyszczenie ręczne zajmowałoby dużą ilość czasu. Zastosowanie myjki ultradźwiękowej znacznie przyspieszają ten proces i nie doprowadzają do uszkodzenia poszczególnych części.

Oczywiście niedopuszczalne jest czyszczenie w myjkach ultradźwiękowych elementów podłączonych do zasilania, ponieważ grozi to porażeniem prądem.

Jakie parametry powinna mieć dobra myjka ultradźwiękowa do czyszczenia elektroniki?

Dobre myjki ultradźwiękowe generują fale ultradźwiękowe o częstotliwości minimum 40 kiloherców. Dzięki temu skutecznie doczyszczają większość zanieczyszczeń. Tego rodzaju urządzenia dostępne są w ofercie firmy Yeson w kilku wariantach pojemnościowych, które są także praktycznymi urządzeniami w placówkach medycznych, ponieważ pozwalają na doczyszczenie narzędzi chirurgicznych.

Zobacz także inne artykuły: