Autoklawy to urządzenia stosowane w wielu dziedzinach medycyny i estetyki. Wszędzie tam, gdzie sterylizacja na wysokim poziome jest najważniejsza. Na rynku można zakupić autoklawy różnej klasy i o różnych parametrach, ale również autoklawy używane na wtórnym rynku.
Często gabinety medyczne, lekarze różnych specjalizacji czy gabinety kosmetyczne oferują na portalach zakupowych odsprzedaż autoklawu używanego. Zwyczajowo jest to oszczędność kosztów, acz czy faktycznie jest tak w perspektywie dłuższego czasu i po spełnieniu wszelkich wymagań prawnych?
Wymogi zawarty w przepisach prawa a autoklawy używane?
Posiadanie autoklawu uregulowane jest prawnie. Obowiązek nałożony został od końca lat 90 przez Główny Inspektorat Sanitarny zwłaszcza dla: salonów kosmetycznych, tatuaży i piercingu. Jego celem jest zachowanie bezpieczeństwa klientów i pracowników. Wymogi prawne są jasne i jednoznaczne.Aby zapobiec ryzyku zakażenia i przenoszenia chorób zakaźnych podczas wykonywania zabiegów pielęgnacji ciała i skóry, narzędzia wielokrotnego użytku muszą zostać poddane po każdym użyciu kompleksowej dekontaminacji, która obejmuje mycie, dezynfekcję i sterylizację. Dekontaminacja narzędzi powinna być wykonywana w autoklawach zarejestrowanych w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
Skuteczność wypełnienia tych przepisów zależy od jakości i stanu autoklawu medycznego. Dlatego też podejmując decyzję zakupu używanego autoklawu należy mieć na uwadze ryzyko jego awaryjności lub braku akceptacji przez władze sanitarne podczas dokonywanej kontroli. To również w efekcie może generować dodatkowe, nadzwyczajne koszty.
Wymagana jest odpowiednia dokumentacja także w przypadku autoklawów używanych
Autoklawy używane (podobnie, jak nowe) wymagają odpowiedniej dokumentacji, będącej potwierdzeniem spełnienia ściśle określonych wymogów. Autoklaw uznawany jest za urządzenie, które mogłoby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, w razie jego awaryjności. Jest to bowiem urządzenie pracujące pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Koniecznym jest zweryfikowanie, przetestowanie i potwierdzenie jego parametrów rzutujących na bezpieczeństwo . Weryfikacji powinno podlegać np.: wytwarzane ciśnienie, zawory bezpieczeństwa, systemy ryglowania drzwi autoklawu itp.
Kupując używany autoklaw należy poprosić sprzedającego o bezwzględne dostarczenie kompletnej dokumentacji, wymaganej po pierwsze do rejestracji urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT) oraz np.: podczas kontroli sanepidu:
- deklaracja zgodności CE- jest to dokument potwierdzający zgodność z normą medyczną 93/42/WFC. Wymóg ten wiąże się z przynależnością do Unii Europejskiej. Wcześniejszy dokument potwierdzający przynależność urządzenia do grupy autoklawów zwany w skrócie COTM stracił na znaczeniu i ważności.
Dlatego też przy zakupie autoklawu używanego należy zwrócić na to uwagę.
- deklaracja zgodności CE z normą ciśnieniową PED 97/23/EEC, w której podano dane identyfikacyjne zbiornika zamontowanego w autoklawie, tj. m.in.: pojemność zbiornika, numer fabryczny, numer rysunku technicznego zbiorczego komory autoklawu, według którego jest on wykonany. Ta deklaracja może być wystawiona przez producentaautoklawu lub przez producenta zbiornika ciśnieniowego;
- deklaracje zgodności CE dla zaworów bezpieczeństwa, które zostały zamontowane w autoklawie;
- rysunek komory autoklawu zgodny z numerem na deklaracji PED, na którym podane są co najmniej: grubości ścianek komory, materiał, z którego została wykonana oraz określona jest technologia wykonania;
- instrukcja obsługi autoklawu w języku polskim;
Autoklaw używany – czy warto zakupić? Podsumowanie
Zakup autoklawu używanego wiąże się z pewnym ryzykiem. Należy dokładnie zweryfikować dokumentację dostarczaną przez sprzedającego. Warto sprawdzić wszystkie techniczne parametry.Nawet jeśli sprzęt będzie w pełni sprawy, to także proces zużycia ma znaczenie – używany autoklaw może częściej ulegać awarii. Nowy autoklaw medyczny to z kolei gwarancja producenta i komplet dokumentacji już przy zakupie, a co za tym idzie, pewność właściwej pracy przez długi czas.