YESON

Dlaczego sterylizacja jest lepsza od gotowania?

Sterylizacja i gotowanie to dwa różne procesy. Pierwszy z nich usuwa zarówno formy wegetatywne, jak i przetrwalnikowe, dlatego nawet w sprzyjających warunkach nie ulegają one ponownemu namnożeniu. Z kolei drugi z nich usuwa wyłącznie formy żyjące, dlatego stosowany jest do obróbki produktów spożywczych, które przeznaczone są do zjedzenia w niedługim czasie od przygotowania. Ponadto sprawdza się także w przypadku wody – przegotowana ciecz w wielu rejonach kraju przeznaczona jest do spożywania, w ten sposób można również wyparzyć dziecięce butelki, w których zamierzamy przygotować mleko. Jak widać, znacznie lepiej pod względem usuwania drobnoustrojów wypada sterylizacja, dlatego od dziesiątek lat stosowana jest ona do wyjaławiania wyrobów w szpitalach, czy przychodniach.

Różnice w zastosowaniu obu procesów

Sterylizacja jest lepsza od gotowania także z powodu znacznie szerszych możliwości zastosowania, wśród których wymienia się między innymi:

• Placówki medyczne – dzięki sterylizacji w autoklawie możliwe jest usunięcie wszelkich czynników biologicznych z narzędzi chirurgicznych, czy elementów wielokrotnego użytku, służących do badań, wykonanych z surowców takich jak stal nierdzewna, a także materiałów opatrunkowych.

• Gabinety kosmetyczne, gdzie konieczne jest usunięcie patogenów z powierzchni pilników, końcówek frezarek, radełek, czy innych elementów, które mają kontakt z powierzchnią ludzkiej skóry i mogą wywołać drobne skaleczenia, będące miejscem wnikania chorobotwórczych drobnoustrojów.

• Gabinety i kliniki weterynaryjne, w których niezbędna jest sterylizacja narzędzi chirurgicznych, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych u zwierząt, ale także odzwierzęcych u ludzi.

• Ośrodki naukowe, gdzie sterylizator okazuje się niezbędny do wyjaławiania końcówek do pipet automatycznych, pożywek hodowlanych, odczynników itp.

• Branża spożywcza korzysta ze sterylizacji do pozbycia się szkodliwych drobnoustrojów z pakowanych wyrobów spożywczych.

Jak widać, sterylizacja parowa jest powszechnie stosowana w wielu dziedzinach nauki, przemysłu i ochrony zdrowia, a gotowanie wykorzystywane jest głównie do obróbki artykułów spożywczych.

Jakie urządzenia stosowane są do sterylizacji, a jakie do gotowania?

Warto podkreślić, że sterylizacja jest lepsza od gotowania także pod względem warunków, w jakich jest przeprowadzana. Przeprowadza się ją w autoklawach, które działają na identycznej zasadzie, co autoklaw. Szczelnie zamknięta pokrywa sprawia, że para wodna nigdzie nie ucieka, a zamiast tego swobodnie krąży. Wewnątrz pasuje zwiększone ciśnienie, ale także temperatura, która wzrasta do ponad 120 stopni Celsjusza. W gotowaniu temperatura w garnku sięga jedynie 100 stopni Celsjusza, dlatego wtedy nie jest możliwe usunięcie form przetrwalnikowych bakterii, czy grzybów. Należy pamiętać o tym, że sterylizacja parowa prowadzona jest wyłącznie w dedykowanym do tego celu urządzeniach, czyli autoklawach. Ich szeroki wybór oferuje marka Yeson, których urządzenia cechują się łatwością obsługi, ale także możliwością dokumentowania procesów sterylizacji.

Zobacz także inne wpisy oraz produkty: