Sterylizacja niskotemperaturowa – jak definiujemy, na czym polega?
Sterylizacja niskotemperaturowa to proces wyjałowienia przedmiotów sterylizowanych i wyzbycie się form wegetatywnych i przetrwalnikowych mikroorganizmów, z użyciem odpowiednich substancji chemicznych oraz toksycznych dla bakterii i wirusów. Całość procesu wyróżnia się niską temperaturą oddziaływania.
Sterylizacja niskotemperaturowa – rodzaje, w zależności od zastosowanego czynnika unicestwiającego
Najczęściej sterylizacje niskotemperaturowe stosowane są z:
– tlenkiem etylenu;
– formaldehydem;
– kwasem nad octowym;
– plazmowe;
– nadtlenkiem wodoru;
– ozonem;
– radiacyjne.
Popularna sterylizacja niskotemperaturowa tlenkiem etylenu – co warto wiedzieć?
Sterylizacja niskotemperaturowa to m.in. systemy sterylizacji tlenkiem etylenu – oznaczanym jako EO lub EtO. Proces sterylizacji niskotemperaturowej, odbywa się w temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza. Pomimo tak niskiej temperatury sterylizacji jest ona w pełni efektywna, spełnia wszystkie inne warunki sterylizacyjnego procesu jak: kontrola chemiczna i biologiczna. Sterylizacja niskotemperaturowa tlenkiem etylenu nadaje się zarówno dla produktów – bez, jak i z opakowaniem.
Czym jest tlenek etylenu – główny składnik popularnej sterylizacji niskotemperaturowej?
Tlenek etylenu jest bezbarwnym gazem z masą cząsteczkową wyższą od powietrza. Tlenek etylenu wykazuje wysoką aktywność bakteriobójczą, dlatego zaczęto go nazywać gazem sterylizującym. Tlenek etylenu w procesie sterylizacji niskotemperaturowej bezproblemowo przenika przez opakowania. Spełnia warunki bakteriobójczości określone warunkami normy europejskiej EN 556.D.
Jakie produkty zazwyczaj poddawane są sterylizacji niskotemperaturowej?
Sterylizacja niskotemperaturowa dotyczy głównie produktów wyjątkowo wrażliwych na wysokie temperatury oraz wilgoć. Często stosowana jest w odniesieniu do nowoczesnych i innowacyjnych produktów, wykonanych ze specjalnych tworzyw sztucznych. Wiele medycznych urządzeń jest wrażliwa na tradycyjną sterylizację parową. Dzięki sterylizacji niskotemperaturowej wymagające przedmioty, narzędzia, instrumenty nie ulegają zniszczeniu czy szybszemu zużyciu. Sterylizacja niskotemperaturowa jest dla nich najmniej inwazyjna.
Niskotemperaturowe sterylizatory plazmowe i ich zalety. Coraz częściej stosowane w medycynie
Sterylizatory niskotemperaturowe – zwane często plazmowymi to urządzenia sterylizujące wrażliwy sprzęt medyczny gazową postacią nadtlenku wodoru, który uzyskiwany jest w specjalnym parowniku. Wytworzona plazma, która jest stanem skupienia podobnym do gazu i materią zjonizowaną z naładowanych elektrycznie dodatnio i ujemnie cząsteczek – penetruje sterylizowane przedmioty, niszcząc drobnoustroje – nawet te w przetrwalnikowej formie.Sterylizacja niskotemperaturowa jest bezpieczna, bowiem pozostałości gazowej formy nadtlenku wodoru zostają rozłożone do postaci wody i tlenu. Podsumowując sterylizacja niskotemperaturowa w plazmowych sterylizatorach jest szybka, wydajna, prowadzona w temperaturze około 55 stopni Celsjusza oraz całkowicie nietoksyczna i ekologiczna w swych pozostałościach.
Zobacz także: