YESON

Wyposażenie salonu fryzjerskiego

Wyposażenie salonu fryzjerskiego decyduje o tym jak postrzegać będą go jego klienci. To właśnie wyposażenie – poza oczywiście kluczowymi umiejętnościami i doświadczeniem personelu – przyciąga potencjalnych klientów i sprawia, że salon może być uznany za ekskluzywny i o wysokim standardzie usług. Pamiętajmy także, że nawet najdoskonalsze wyposażenie salonu fryzjerskiego nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbamy o normy sanitarnohigieniczne, czystość i właściwą organizację oraz porządek miejsca pracy.

Podstawowe wyposażenie salonu fryzjerskiego to m.in.:

  • fotele fryzjerskie i myjnia fryzjerska
  • konsoleta fryzjerska (półki i szuflady)
  • taborety regulowane
  • lustra i oświetlenie
  • akcesoria i materiały typu: nożyczki, nożyczki do zarostu, trymery, maszynki do golenia, brzytwy, wałki, papiloty itp
  • urządzenia typu: suszarki, prostownice, lokówki itp

Istotnym jest, aby salony fryzjerskie przestrzegały przepisów mówiących o higienie i zaleceniach sanitarnych. Jednym z nich jest ustawa o Zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – tu pojawia się np. informacja o konieczności posiadania Książeczki do Celów Sanitarno-Epidemiologicznych oraz o sterylizacji narzędzi, które mogą powodować przerwanie ciągłości tkanek i kontakt z materiałem biologicznym; Ustawa zawiera ogólne wytyczne i normy dotyczące procesu sterylizacji.

Czystość, dezynfekcja, sterylność – jakie wyposażenie salonu fryzjerskiego zapewni pełną higienę i bezpieczeństwo usług

Dla wypełnienia powyższych norm i regulacji, a także dla zabezpieczenia zdrowia i bezpieczeństwa świadczonych usług, w skład podstawowego wyposażenia każdego salonu fryzjerskiego powinna wchodzić:

  • myjka ultradźwiękowa fryzjerska- jest to urządzenie przeznaczone do prostego, intuicyjnego, a przy tym kompleksowego czyszczenia instrumentów fryzjerskich. Jest to nowoczesne urządzenie, niedużych gabarytów, które wykorzystuje zbiornik ze stali nierdzewnej, odpowiednie dezynfekujące płyny oraz fizyczny proces czyszczenia. W oparciu o fale ultradźwiękowe wysokiej częstotliwości dochodzi do procesu tzw. kawitacji i dogłębnego czyszczenia poprzez wytworzone mikro pęcherzyki w płynie implodujące blisko czyszczonej powierzchni. Zanieczyszczenia ulegają oderwaniu i rozpadowi. Nawet w zakamarkach, zagłębieniach, bruzdach i innych trudno-dostępnych miejscach;
  • autoklaw próżniowy – urządzenie, które kompleksowo przeprowadzi proces sterylizacji narzędzi fryzjerskich i odpowiednio udokumentuje ten fakt. Autoklaw próżniowy fryzjerski wykorzystuje hermetyczność swojej obudowy, wysoką temperaturę i powstające wysokie ciśnienie wewnątrz urządzenia. Powstała w autoklawie para wodna niszczy wirusy i bakterie. Dochodzi do wyjałowienia przedmiotu.

Dodatkowe wyposażenie salonu fryzjerskiego – co może się przydać?

W celu zapewnienia higieny i efektywności z użytkowania myjki ultradźwiękowej czy autoklawu polecamy zaopatrzyć się w salonie fryzjerskim w odpowiednie folie, opakowania i rękawy do sterylizacji i bezpiecznego przechowywania wyjałowionych akcesoriów. Dodatkowo funkcjonalnym urządzeniem okazuje się być zgrzewarka do sterylnych opakowań. Wszystko to nabiera jeszcze większego znaczenia w dobie trwającej pandemii i zagrożeń związanych z COVID19.