YESON

Autoklawy laboratoryjne – postaw na sterylizację nowej generacji

Do sterylizacji narzędzi, akcesoriów, produktów laboratoryjnych, medycznych wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie zwane autoklawem laboratoryjnym. Autoklaw musi posiadać klasę B, co jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego wszelkich norm i wytycznych stawianych temu urządzeniu. Autoklawy laboratoryjne ze względu na swoje przeznaczenie stanowią specjalistyczne, bardzo zaawansowane urządzenia, a niektóre modele cechują się ponadto wieloma dodatkowymi funkcjonalnościami.

Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę wybierając autoklaw laboratoryjny?

Bardzo dobry jakościowo autoklaw laboratoryjny to przede wszystkim wysokiej jakości materiały wykonania, jak chociażby komora z nierdzewnej stali szlachetnej. Ważna jest również estetyka wykonania, jak i sposób rozplanowania przestrzeni wewnątrz komory (np.: druciane stelaże, tace perforowane czy kontenerki na narzędzia, praktyczne uchwyty). Stelaż powinien być dowolnie obracany, czy też wyjmowany, w razie takiej potrzeby. Autoklaw laboratoryjny może występować w różnych pojemnościach: 8-22 litry. To urządzenie pracujące z wysokim ciśnieniem i parą wodną, stąd dobrze jeśli drzwi komory dla bezpieczeństwa są automatycznie ryglowane. Rozwiązania zapewniające bezpieczne używanie urządzeń są kluczowe. Dlatego tak ważne są również testy właściwego działania elementów mechanicznych autoklawu laboratoryjnego, jak również wystarczalności i przenikalności pary wodnej. Oznacza to, że w każdym momencie użytkownik autoklawu może sprawdzić poprawność autoklawu, a wynik otrzyma w kilka chwil. Testy te, to nic innego jak programy autoklawu typu: test próżniowy, czy test pary wodnej (zwany Bowie&Dick) albo test Helix. Ilość posiadanych programów danego autoklawu laboratoryjnego jest równie ważna, każdy działa w innej temperaturze (np.: 121 stopni Celsjusza czy 140 stopni Celsjusza). Są to programy automatyczne, które po uruchomieniu, np.: po zakończonym dniu pracy, wykonują wszystkie czynności samodzielnie, np.: użyteczny program szybki, do sterylizacji instrumentów bezpośredniego użytku.

Wybierając autoklaw laboratoryjny warto również zwrócić uwagę na sposób zasilania w wodę destylowaną. Powinny być dwa zbiorniki na wodę i skropliny. System zarządzania wodą i jej wymianą powinien być prosty w obsłudze – usuwanie i napełnianie. Najlepiej, jak system oparty jest na jednokrotnym pobieraniu wody, odrębnej dla każdego procesu sterylizacji.

Do tego wszystkiego atutem będzie jasny oraz intuicyjny panel obsługujący autoklaw laboratoryjny w zakresie posiadanych programów, wyświetlający tryby jego pracy, stan urządzenia itp.

Nowoczesne elementy autoklawu laboratoryjnego?

To chociażby kwestie zapisu i rejestracji przeprowadzonych procesów oraz ich udokumentowanie. Pomocnym okazuje się być w takim przypadku wbudowana drukarka oraz wystarczająca pojemność pamięci wewnętrznej do rejestracji wpisów. Ważna jest również archiwizacja dokumentacji, poprzez opcję podpięcia zewnętrznej drukarki do autoklawu laboratoryjnego, albo zapisu np.: na karcie pamięci, pendrive (posiadany port USB).

Inne ważne cechy autoklawu laboratoryjnego to m.in.:

  • pomiar temperatury i ciśnienia poprzez odpowiednie czujniki
  • posiadanie zaworu bezpieczeństwa
  • filtr bakteriologiczny
  • duża wydajność
  • proces suszenia przy pomocy pompy próżniowej
  • cicha praca
  • funkcjonalność utrzymywania temperatury na oczekiwanym poziomie celem wykorzystania osiągniętych parametrów w następnym procesie sterylizacji

Zobacz także: