YESON

Autoklaw w gabinecie kosmetycznym – opcja czy obowiązek?

Autoklaw w gabinecie kosmetycznym – opcja czy obowiązek?

Autoklaw wysokiej klasy w gabinecie kosmetycznym to gwarancja prawidłowej sterylizacji narzędzi. Jest ona niezwykle ważna dla zdrowia zarówno klienta jak i osoby wykonującej zabieg. Dlaczego autoklaw kosmetyczny jest koniecznością i co stanowi o jego przewadze nad innymi metodami sterylizacji?

Sterylizacja – co to takiego?

To proces technologiczny, który sprawia, że narzędzia czy przyrządy wielokrotnego użytku stają się jałowe. Powierzchnia wysterylizowanych przedmiotów jest pozbawiona jakichkolwiek mikroorganizmów – bakterii, grzybów czy wirusów, a także od ich form przetrwalnikowych, tzw. sporów. W przypadku gabinetów kosmetycznych sterylizacja to obowiązek regulowany prawnie. Proces sterylizacji może przebiegać na trzy sposoby: mechanicznie, fizycznie lub chemicznie. Przeprowadzić je można za pomocą specjalistycznych urządzeń. Do jednych z nich należy autoklaw do gabinetu kosmetycznego.

Metody sterylizacji narzędzi

Rola sterylizacji narzędzi w gabinetach kosmetycznych, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanki jest niezwykle istotna. Nie bez znaczenia jest wybór urządzenia, przy pomocy którego będzie odbywać się proces. Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością w salonach urody cieszył się sterylizator kosmetyczny kulkowy. To niewielkie urządzenie miało sterylizować narzędzia poprzez wysoką temperaturę, było kompaktowe i niedrogie. Niestety – nieskuteczne. Narzędzia nie były sterylizowane w całości, a proces nie mógł być kontrolowany, a więc w pełni bezpieczny. Równie powszechnie stosowano sterylizator kosmetyczny UV. Okazało się jednak, że działające w jego wnętrzu promienie ultrafioletowe rozchodziły się w sposób liniowy, w związku z czym istniały miejsca zacienione, w których drobnoustroje mogły przetrwać. Większość stacji sanitarno-epidemiologicznych sugeruje, by salony kosmetyczne wyposażać w autoklaw kosmetyczny, czyli sterylizator ciśnieniowo-parowy.

Jak działa autoklaw do gabinetu kosmetycznego?

W autoklawach czynnikiem sterylizującym jest wilgotne ciepło, czyli para wodna o odpowiedniej temperaturze. Niszczy ona białka drobnoustrojów, tym samym zupełnie je eliminując. Oddziałuje także ona na spory, czyli formy przetrwalnikowe bakterii, wirusów i grzybów. Bardzo wysoka temperatura pary wodnej (ok. 120-130 stopni Celsjusza) osiągana przy ciśnieniu 1-2 barów wyzbywa się mikroorganizmów w 5 do 15 minut.

Jak wybrać dobry autoklaw kosmetyczny?

Po pierwsze urządzenie powinno posiadać certyfikat europejski (CE) i być wyprodukowany zgodnie z normą EN 13060. Autoklaw do gabinetu kosmetycznego dzieli się na wyznaczone przez ustalone normy, trzy klasy. Są nimi następująco klasa: B (najczęściej polecana do gabinetów kosmetycznych), S oraz N, gdzie N jest najniższą. Warto zdecydować się na wybór produktu wiodących producentów, którzy dołączają gwarancję (zwykle na 12 – 24 miesięcy) i oferują serwisowanie sprzętu. Trzeba również dostosować jego pojemność do potrzeb gabinetu (zwykle 8-22 litrów). Komora autoklawu powinna być wykonana ze stali nierdzewnej.

Czy autoklaw kosmetyczny to konieczność?

Tak. Specjalistyczny autoklaw do gabinetu kosmetycznego jest wymogiem wynikającym z obowiązku regulowanego prawnie (rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej), ale posiadanie autoklawu leży także w naszym własnym interesie. Pomimo, że autoklawy nie należą do tanich urządzeń, spełniają niezmiernie ważną funkcję. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na tak drogą inwestycję, warto zainteresować się możliwością wykupienia usługi sterylizacji narzędzi w pobliskim szpitalu, gabinecie lekarskim lub stomatologicznym. Koszty takich usług są niewielkie, natomiast zdrowie – bezcenne.