YESON

Co warto wiedzieć o wodzie destylowanej?

Co warto wiedzieć o wodzie destylowanej?

Na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina zwykłą wodę, lecz różni się od niej zarówno pod względem składu, jak i smaku. Woda destylowana oczyszczona jest ze składników mineralnych, gazów i innych substancji zanieczyszczających. Do czego służy i gdzie najczęściej się ją stosuje? W jaki sposób otrzymuje się wodę destylowaną?

Czym jest woda destylowana i gdzie się ją stosuje?

Woda destylowana, zwana także wodą demineralizowaną, to woda pozbawiona soli mineralnych i innych substancji, które mogą ją zanieczyszczać. Otrzymuje się ją w wyniku destylacji, metody znanej ludzkości od czasów starożytnych. Dawniej w drodze destylacji otrzymywano wodę pitną ze słonej wody morskiej, obecnie w destylator do wody wyposażonych jest większość laboratoriów analitycznych, gabinetów stomatologicznych czy warsztatów samochodowych.

Destylarki pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości wody, która może być wykorzystana do opłukiwania narzędzi chirurgicznych, rozcieńczania alkoholi i innych cieczy lub do wytwarzania leków i kosmetyków. Oprócz branży medycznej i kosmetycznej, wodę destylowaną stosuje się w wielu gałęziach gospodarki, zarówno w wielkim przemyśle, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych. Wykorzystywana jest między innymi do wytwarzania elektrolitów w akumulatorach, sporządzania odbitek fotograficznych, a także do produkcji luster kryształowych, bombek choinkowych i wyrobów ze szkła.

Jednym słowem, wodę destylowaną stosuje się wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na powstanie osadu, który wytwarza się w przypadku wykorzystania zwykłej wody wodociągowej. Oczyszczona z soli mineralnych i różnego rodzaju zanieczyszczeń woda doskonale spisuje się w przypadku nawilżaczy powietrza i żelazek parowych, które obecne są w większości gospodarstw domowych. Wykorzystuje się ją także w akwarystyce i ogrodnictwie.

W jaki sposób otrzymuje się wodę destylowaną?

Wodę destylowaną otrzymuje się przy pomocy specjalnego urządzenia, jakim jest destylator do wody. Dzięki niemu możliwa jest zmiana stanu skupienia wody z ciekłego w gazowy, a następnie schłodzenie jej i ponowne przywrócenie do postaci płynnej. Proces ten, zwany destylacją, umożliwia oddzielenie substancji lotnych od mniej lotnych zanieczyszczeń lub rozdzielenie mieszaniny kilku cieczy różniących się temperaturami wrzenia.

Chcąc uzyskać wodę wolną od zanieczyszczeń biologicznych takich jak wirusy i bakterie, poddaje się ją najpierw procesowi ogrzewania, w wyniku którego następuje zmiana stanu skupienia wody z ciekłego w gazowy. Powstała w ten sposób para wodna ulatnia się, pozostawiając na dnie destylarki zanieczyszczenia pochodzące z rozkładu ciał stałych, które są cięższe od powietrza i przez to nie mogą się ulotnić.

W kolejnym etapie procesu destylacji para wodna trafia do chłodnicy kondensującej, która najczęściej wykonana jest ze stali nierdzewnej, szkła lub innego obojętnego materiału, który zapobiega ponownemu zanieczyszczeniu wody. Pod wpływem ochłodzenia się pary wodnej następuje zjawisko kondensacji, czyli gwałtowna zmiana stanu skupienia z gazowego w ciekły. Powstałe w ten sposób krople gromadzą się w zewnętrznym lub wbudowanym w destylator do wody zbiorniku. W ten sposób otrzymujemy wolną od zanieczyszczeń i substancji mineralnych wodę destylowaną, która nie pozostawia osadu na dnie. Jej stosowanie pozwala na przedłużenie żywotności wielu urządzeń, w tym autoklawów i myjek ultradźwiękowych, oraz zapewnienie właściwej ich pracy.

Czy woda destylowana nadaje się do picia?

Dzięki destylacji możliwe jest uzyskanie wody, która pozbawiona jest metali ciężkich i innych substancji, które spożywane w nadmiarze mogą szkodzić zdrowiu. Woda destylowana jest wolna od wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i bakterii, nie zawiera również chloru, który używany jest w oczyszczalniach do uzdatniania wody wodociągowej.

Wbrew temu, co powyżej napisane, picie wody destylowanej nie jest dla człowieka tak zdrowe, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Woda destylowana ma stosunkowo wysoką kwasowość, ok. 7 pH. Jej nadmierne spożywanie może więc doprowadzić do zakwaszenia organizmu. Smakuje także nieco inaczej niż zwykła woda źródlana, jest mdła i bez charakterystycznego posmaku, który nadają obecne w przyrodzie minerały.

Przeciwnicy picia wody destylowanej twierdzą, że jej nadmierne spożywanie może doprowadzić do „wypłukiwania” z organizmu niezbędnych mikroelementów, dlatego najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle.