O tym, czy salon kosmetyczny spełnia wszystkie stosowne i narzucone przepisami prawa standardy czystości, estetyki pomieszczeń i używanych narzędzi i akcesoriów, świadczy posiadany sprzęt do procesów czyszczenia, dezynfekcji i sterylizacji. Jednym z takich urządzeń jest myjka ultradźwiękowa kosmetyczna. Jej posiadanie wyznacza stopień bezpieczeństwa i dbałości o zdrowie klientów salonu. Pamiętajmy, że w salonie kosmetycznym mamy do czynienia z materiałem, odpadami medycznymi, które mogą zawierać drobnoustroje chorobotwórcze i inne toksyny oraz zdolny do przeniesienia materiał genetyczny. W salonie kosmetycznym dochodzi do bezpośredniego kontaktu z naskórkiem, paznokciami, owłosieniem, itd. Wszystko to powoduje, że użytkowane narzędzia i akcesoria – te wielokrotnego użytku – muszą być poddane procesom czyszczącym, dezynfekującym i sterylizującym. Innowacyjny, nowoczesny i świadomy salon piękności, czy kosmetyczny powinien być wyposażony w myjkę ultradźwiękową kosmetyczną, jako podstawowe urządzenie.
- Myjka ultradźwiękowa fryzjerska
- Myjka ultradźwiękowa laboratoryjna
Jak działa myjka ultradźwiękowa kosmetyczna?
Wstępem do dbałości o sprzęt, akcesoria i narzędzia kosmetyczne jest myjka ultradźwiękowa kosmetyczna. Jest to nieduże urządzenie, zgrabnych gabarytów i wizualnie estetyczne i nowoczesne. Szczelnie domykane z wyświetlaczem wskazującym na tryb pracy i czas. We wnętrzu myjki ultradźwiękowej znajduje się pojemnik ze stali nierdzewnej – najlepiej jak najwyższej jakości. Pojemnik ten połączony jest z przetwornicami. W myjce ultradźwiękowej kosmetycznej dochodzi do wytwarzania przez generator w środowisku wodnym fal o dużej częstotliwości, które wywołują w wodzie proces tzw. kalwitacji. Powstają maleńkie pęcherzyki powietrza, które blisko czyszczonej powierzchni implodują i tym samym rozbijają nawet najmniejsze cząsteczki brudu i zanieczyszczeń, usuwając je całkowicie.
W tym procesie – wykonywanym w myjce ultradźwiękowej kosmetycznej – nie dochodzi do szorowania czy polerowania czyszczonej powierzchni, co przekłada się na brak jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych czyszczonych przedmiotów. Jest to olbrzymim atutem myjki ultradźwiękowej kosmetycznej.
W myjce ultradźwiękowej kosmetycznej czyszczone są wszystkie zakamarki, otwory, trudno dostępne miejsca, a także porowate powierzchnie.
Jeśli do myjki ultradźwiękowej kosmetycznej dodamy odpowiednie preparaty dezynfekujące to poza myciem uzyskamy efekt przedmiotowej dezynfekcji. Pamiętajmy jednak, że nie jest to tożsame z pojęciem sterylizacji, która dokonywana jest wyłącznie w urządzeniu zwanym autoklawem.
Jakie narzędzia i akcesoria możemy czyścić w myjce ultradźwiękowej kosmetycznej?
Są to m.in. cążki, cęgi, nożyczki (do skórek, paznokci, czy pielęgnacji stóp), spychacze do skórek, trymery, ścinaki, pęsety, szpatułki, pilniki (metalowe i szklane), pilniki, frezarki, kopytka, kolczyki, łyżeczki kosmetyczne, grzebienie, szczotki oraz końcówki do mikrodermabrazji, a także dłutka, radełka, skrobaki, frezy, polerki, a nawet pistolety do przekłuwania uszu itp.