W dobie COVID-19 i problematyki walki z wszelkimi mikroorganizmami chorobotwórczymi coraz więcej mówi się o pozytywnym działaniu sterylizacji UV.
Sterylizatory UV to urządzenia stanowiące doskonałe dopełnienie procesów dezynfekcji i sterylizacji, np.: tych prowadzonych w popularnych i skutecznych autoklawach. Dotychczas sterylizatory UV wykorzystywane były głównie do wyjałowienia powietrza, np.: w salach zabiegowych i operacyjnych, a także do sterylizacji powierzchni płaskich.
Wraz z licznymi badaniami przeprowadzonymi także w dobie pandemii, zwrócono uwagę na wiele nowych możliwości zastosowania sterylizatorów UV.
Jak definiujemy sterylizator UV?
Sterylizatory UV to technologia dezynfekcji światłem ultrafioletowym, którą stosuje się w zakresie sprzętu medycznego. Sterylizatory UV wykorzystują wspomniane ultrafioletowe napromieniowanie o bakteriobójczym działaniu. Najczęściej sterylizatory UV służą więc w gałęziach medycznych – do sterylizacji wody, powietrza, implantów, soczewek kontaktowych i płaskich powierzchni.
Proces zachodzący w sterylizatorze UV charakteryzuje silne światło o długości fal od 240 do 280 nanometrów, którego głównym celem jest stworzenie środowiska niegościnnego dla mikroorganizmów.
Jak działa sterylizator UV?
Promieniowanie krótkofalowe zachodzące w sterylizatorze UV to proces tworzenia dimerów tyminy, zmiany kwasów nukleinowych, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia DNA drobnoustrojów.
Warto jednak pamiętać o głównych cechach sterylizatorów UV, takich jak:
- działanie wyłącznie na formy wegetatywne oraz już nieaktywne drobnoustroje. Sterylizatory UV nie usuwają w pełni wszystkich wirusów i bakterii, tych w formie przetrwalnikowej, które również stanowią zagrożenie dla zdrowia.
Dlatego też bezpieczniej jest używać każdorazowo sformułowania dezynfekcja, a nie sterylizacja, w odniesieniu do procesu, jaki dają sterylizatory UV. Pomimo, że często znajdziemy naprzemienne zastosowanie tych sformułowań w opracowaniach;
- eliminowanie głównie drobnoustrojów w powietrzu i na powierzchniach. Proces sterylizatorów UV nie przenika w głąb ciał stałych oraz płynów;
- zależność skuteczności sterylizatorów UV od wielu czynników, np.: długość naświetlania, moc strumienia naświetlania, moc radiometryczna, rodzaj materiału wchodzącego w interakcję ze strumieniem światła itp.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są sterylizatory UV?
Współcześnie sterylizatory najczęściej występują w formie lamp naświetlających w określonych pomieszczeniach zamkniętych, wymagających jak największego wyjałowienia powietrza. W dobie koronawirusa w niektórych państwach wykorzystywano sterylizatory UV w transporcie publicznym zbiorowym czy też w korporacyjnych obiektach, gdzie skupisko osób jest znaczące.
Pojawiło się również wykorzystanie sterylizatorów UV do dezynfekcji maseczek, które w ostatnim czasie stosowane są na szeroką skalę. Innym zakresem wykorzystania sterylizatorów UV pozostaje sterylizacja przyrządów i narzędzi w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i piękności. Są to przykładowo takie narzędzia jak: nożyczki, pęsety, grzebienie itp.