YESON

Sterylizator kosmetyczny – podstawowe urządzenie każdego gabinetu kosmetycznego

Sterylizator kosmetyczny to urządzenie, którego celem jest wyjałowienie stosowanych narzędzi i akcesoriów, tak aby były bezpieczne, pozbawione zarazków, tj. wirusów i bakterii zarówno w ich wegetatywnej jak i przetrwalnikowej postaci. Wszystkie narzędzia kosmetyczne, a zwłaszcza te, które mogą mieć kontakt z przerwaną ciągłością tkanek, z krwią, z wydalinami powinny być poddawane procesowi sterylizacji.Sterylizator kosmetyczny realizuje kolejny etap – po czyszczeniu i dezynfekcji – któremu poddawane są takie narzędzia kosmetyczne jak np.: nożyczki, cążki, skalpele, pęsety, pilniczki, dłuta, frezy itp. Zdezynfekowane i osuszone narzędzia, w pakietach włożone do specjalnych rękawów, poddawane są sterylizacji. Jest to proces odmienny niż dezynfekcja, czyli odkażenie i oba procesy są traktowane odrębnie.

Pamiętajmy także, że sterylizator kosmetyczny umożliwia potwierdzenie wykonania procesu, oraz zapis wyników sterylizacji, czyli archiwizację w celach kontrolnych. Sterylizator kosmetyczny to odpowiedź na obowiązujące przepisy prawne w sprawie wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług kosmetycznych.

Rodzaje sterylizatorów kosmetycznych i najpopularniejszy z nich

Najpopularniejszym sterylizatorem kosmetycznym jest autoklaw. Urządzenie to jest hermetycznym zbiornikiem ze stali nierdzewnej, w którym dochodzi do procesu sterylizacji poprzez wysoką temperaturę i ciśnienie. Para wodna zabija mikroorganizmy.

Kolejnym ze sterylizatorów kosmetycznych jest sterylizator kulkowy, który wykorzystuje szklane kulki kwarcowe rozgrzane do wysokiej temperatury w procesie sterylizacji. Innym sterylizatorem kosmetycznym jest sterylizator UV, który naświetla przedmiot poddany procesowi, ultrafioletowym promieniowaniem. Sterylizatory kosmetyczne to nieodzowny element wyposażenia m.in.:

  • gabinetu kosmetycznego
  • gabinetu medycyny estetycznej
  • gabinetu odnowy biologicznej
  • studia fryzjerskiego
  • studia tatuażu itp

Zobacz także: