YESON

Co można zgrzewać próżniowo?

Próżniowo zgrzewa się głównie produkty spożywcze. Dzięki temu zabezpiecza się je przed psuciem. Najczęściej w ten sposób pakuje się świeże mięso, przez co znacznie dłużej może być przechowywane w warunkach chłodniczych zarówno w sklepach, jak i w naszych domach. Znajduje to zastosowanie także w procesach pakowania serów, czy wędlin, czyli artykułów o dosyć krótkim czasie ważności. W ten sposób można trzymać również owoce oraz warzywa, także poza lodówką. Największą zaletą zgrzewarek próżniowych jest stworzenie warunków beztlenowych, które są głównym czynnikiem powstawania pleśni, czy gnicia artykułów. Według różnych szacunków artykuły spożywcze zachowują świeżość nawet 5 razy dłużej, co realnie wpływa na ograniczenie marnowania żywności, co wpisuje się w trend ducha less waste. Dodatkowo są one stosunkowo niewielkie i bardzo łatwe w obsłudze.

Urządzenia niezbędne w profesjonalnej, ale i domowej kuchni

Próżniowe zgrzewarki znajdują zastosowanie przede wszystkim w restauracjach. Szefowie kuchni chętnie korzystają z nich podczas przechowywania artykułów, które nie zostały przetworzone, aby dłużej zachowały świeżość, ale bez utraty wartości odżywczych. Warto dodać, że można w ten sposób zapakować gotowe dania, ponieważ urządzenia mają możliwość zgrzewania woreczków, jak i plastikowych opakowań bez obaw o ich rozlanie, czy rozsypanie się. W restauracjach z tej metody korzysta się także podczas przygotowywania dań. Sprzyja to między innymi marynowaniu mięs. Wtedy przyprawy lepiej wnikają w głąb włókien, wpływając na jego kruszenie i zdecydowanie lepszy aromat. Warto zwrócić uwagę na przygotowywanie posiłków metodą sous-vide. Z języka francuskiego oznacza on dosłownie „w próżni” – tak zapakowane produkty gotuje się w wodzie przez kilka-kilkanaście godzin. Uzyskuje się dzięki temu wyjątkowy smak i aromat między innymi mięs, które w ten sposób duszą się we własnym sosie, ponadto zachowują wszelkie wartości odżywcze, w tym witaminy i sole mineralne. Choć wspomniany typ zgrzewarek dominuje głównie w restauracjach, to świetnie odnajdzie się także w naszych domach. Pozwolą zabezpieczyć mięso przeznaczone do zamrożenia, czy nadmiarową porcję przygotowanego dania. Dodatkowo urządzenie jest przystępne cenowo.

Jak długo można przechowywać produkty zgrzane próżniowo?

Produkty spożywcze idealnie nadają się do zgrzewania próżniowego, co przedłuża czas ich trwałości. Należy jednak pamiętać o tym, że nie mogą być one przechowywane wiecznie. Najdłużej możemy składować zapakowane tą metodą mięso oraz ryby – w zamrażarce mogą być nawet do 24 miesięcy. Nieco krócej możemy trzymać produkty w lodówce, jednak wciąż widać tutaj wyraźną różnicę w porównaniu bez próżniowego zgrzewania produktów. Przykładowo pokrojona wędlina zapakowana standardowo nadaje się do przechowywania przez około 3-4 dni, a próżniowy sposób zapakowania wydłużą ten czas do nawet 3 tygodni.

Zobacz także inne wpisy: