YESON

Autoklaw przemysłowy – główne zastosowanie

Autoklaw przemysłowy to hermetyczny zbiornik o zaawansowanej konstrukcji, w którym zachodzi obróbka termiczna w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza. Jest to zamknięty szczelnie zbiornik, który w kontrolowany i ściśle monitorowany sposób wykorzystuje ciśnienie powstałe w wyniku parowania wody, celem dokonania wielu procesów. Rosnące w autoklawie ciśnienie ograniczone jest automatycznym zaworem ciśnieniowym. W autoklawie przemysłowym ciśnienie może osiągnąć poziom nawet np.: 3 bary.

W naturalnych warunkach kąpiel wodna ograniczona jest temperaturą wrzenia wody, czyli 100 stopni Celsjusza. W sytuacji jednak zwiększonego ciśnienia można osiągnąć temperaturę np.: aż 130 stopni Celsjusza, co właśnie wykorzystuje autoklaw przemysłowy.

Celem autoklawu przemysłowego jest nadanie produktom większej trwałości oraz bezpieczeństwa przechowywania. Główny efekt to wydłużenie terminu przydatności produktów. Z tego względu autoklaw przemysłowy wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłowych, ale zwłaszcza w przemyśle spożywczym i chemicznym.

Procesy zachodzące w autoklawie przemysłowym to przede wszystkim:

  • gotowanie ciśnieniowe
  • wygrzewanie w próżni
  • pasteryzacja
  • sterylizacja w parze lub w wodzie

Dostępne na rynku autoklawy przemysłowe mogą mieć różne systemy grzewcze, m.in.: elektryczny, olejowy czy gazowy.

Autoklaw przemysłowy i jego konstrukcja

Autoklaw przemysłowy z uwagi na wysokie ciśnienie w nim panujące, wykonany jest z grubych ścianek z pokrywą, wykonanych przy użyciu dobrej jakości materiałów.

Obecnie autoklawy produkowane są ze szczególnie wytrzymałych stopów stali różnych gatunków, ze stali kwasoodpornej, np.: 20K, 06XH28, 16GS, 12X18N9T, 09G2S. Korpus autoklawów przemysłowych jest spawany lub nitowany. Urządzenie posiada specjalne otwory (pokrywy) wykonane w obudowie, przez które wygodnie wkłada się wsad. Para jest doprowadzana przez dyszę do rury, a kondensat jest usuwany za pomocą zaworu upustowego.

Autoklaw przemysłowy jest wyjątkowo szczelny. Używany silikon uszczelniający, czy wełna mineralna, są dostosowane do obcowania z produktami np.: spożywczymi. Zbiornik autoklawu ma zwyczajowo cylindryczny kształt. Dodatkowo składa się z tzw. manometru, którego zadaniem jest kontrola poziomu ciśnienia. Poza tym wyposażony jest też w termometr – do kontroli wysokości temperatury oraz zawór bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, iż z uwagi na to że autoklaw przemysłowy może być traktowany, jako kocioł parowy (urządzenie z wbudowanymi grzałkami elektrycznymi) lub jako zbiornik stały (urządzenie zasilane parą ze źródła zewnętrznego), podlega dozorowi technicznemu zgodnie z przepisami odpowiedniego rozporządzenia.

Autoklaw przemysłowy musi więc spełniać dokładnie określone przepisami normy i wytyczne.

Zobacz także: