Promocje
Autoklaw serii 3PV 8l
Autoklaw serii 3PV 8l
4 740,00 zł 4 640,00 zł
szt.
Autoklaw serii E 8l
Autoklaw serii E 8l
5 250,00 zł 5 150,00 zł
szt.
Destylarka do wody Steel 4l
Destylarka do wody Steel 4l
579,00 zł 467,00 zł
szt.
Produkt miesiąca
Destylarka do wody Steel 4l
Destylarka do wody Steel 4l
579,00 zł 467,00 zł
szt.
Autoklaw serii E 8l
Autoklaw serii E 8l
5 250,00 zł 5 150,00 zł
szt.
Destylarka do wody STEEL+
Destylarka do wody STEEL+
599,00 zł 579,00 zł
szt.
Zasady sterylizacji narzędzi

Sterylizacja narzędzi za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem jest obecnie najpopularniejszą metodą wyjaławiania narzędzi medycznych, do której wykorzystuje się autoklaw, czyli zamknięty hermetycznie i ogrzewany zbiornik, w którym zachodzą procesy chemiczne pozwalające na usunięcie bakterii, wirusów i różnego wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Małe sterylizatory parowe są niezbędnym elementem wyposażenia gabinetów lekarskich, stomatologicznych, salonów kosmetycznych czy studiów tatuażu. W niektórych typach placówek posiadanie autoklawu jest obowiązkiem regulowanym prawnie, lecz urządzenia te powinno się stosować wszędzie tam, gdzie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek pacjenta i nie zawsze możliwe jest zastosowanie jałowych narzędzi jednorazowego użytku.

Sterylizacja narzędzi- jak prawidłowo sterylizować narzędzia w autoklawie?

Na procedury związanie z przeprowadzaniem procesu sterylizacji składa się kilka istotnych czynników. Sterylizacja narzędzi wykonywana jest przede wszystkim w celu zapewnienia ochrony zdrowia zarówno pacjenta, jak i pracownika obsługującego autoklaw. Żeby zapobiec ewentualnym przykrym konsekwencjom, co do zasady każde narzędzie, które wcześniej miało kontakt z płynami ustrojowymi pacjenta powinno być traktowane jako potencjalny nośnik bakterii i groźnych wirusów, dlatego przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie założyć rękawice ochronne, najlepiej jednorazowego użytku.

Zanim narzędzia zostaną zapakowane w pakiety ochronne, najpierw poddawane są dezynfekcji specjalnie do tego celu przeznaczonym preparatem, a następnie dokładnie myte. Gładkie powierzchnie można myć ręcznie, lecz w przypadku trudno dostępnych miejsc, dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie myjki ultradźwiękowej wypełnionej płynem lub koncentratem stosowanym do tego typu urządzeń. Tak oczyszczone narzędzia zanim trafią do pakietów, powinny zostać dokładnie osuszone. W tym celu można ułożyć je na ręczniku i poczekać chwilę aż same wyschną lub skrócić czas oczekiwania wycierając je ręcznie.

Do przeprowadzenia sterylizacji w pakietach można użyć zarówno torebek foliowo-papierowych, jak i rękawów foliowych. Istotne jednak, aby posiadały one certyfikat CE, gdyż tylko takie materiały honorowane są przez sanepid. Wybierając rękawy foliowe należy pamiętać, że do ich zamykania potrzebna będzie zgrzewarka impulsowa. Przed zamknięciem każdego pakietu do środka wkładamy pasek testowy, który potwierdzi prawidłowe przeprowadzenie cyklu.

Gdy pakiety z narzędziami do sterylizacji są już przygotowane, układamy je na tackach autoklawu, a następnie wsuwamy do komory sterylizacyjnej tak, żeby nie dotykały jej ścian lub nie zatykały znajdujących się w jej wnętrzu otworów technicznych, przez które dostaje się woda lub wysysane jest powietrze. To da nam pewność, że praca urządzenia nie zostanie zakłócona, a pakiety nie ulegną uszkodzeniu. Po zamknięciu drzwiczek i zaryglowaniu zamka, ustawiamy program sterylizacji. W zależności od klasy autoklawu istnieje możliwość wyboru programów automatycznych i manualnych. Każdy autoklaw klasy B posiada zarówno opcję wyboru automatycznego programu, jak również możliwość ręcznego ustawienia czasu i temperatury sterylizacji.

Do procesów sterylizacyjnych najlepiej wykorzystywać wodę destylowaną, w przypadku której urządzenie nie jest narażone na ryzyko awarii spowodowanej odkładającym się kamieniem. Można ją kupić w prawie każdym większym sklepie lub skorzystać z narzędzia jakim jest destylator do wody. Posiadanie destylarki jest szczególnie przydatne w salonach kosmetycznych, ponieważ większość stosowanych w nich urządzeń wymaga użycia wody destylowanej. Więcej o tym, czym jest woda destylowana i gdzie się ją stosuje można przeczytać w poprzednim wpisie "Co warto wiedzieć o wodzie destylowanej?".

Po zakończeniu procesu, jakim jest sterylizacja narzędzi należy wyciągnąć tacki z narzędziami. Pakiety przeznaczone do przechowywania najlepiej czytelnie opisać markerem. Umożliwi to późniejszą weryfikację sterylności. Ostatnim etapem jest zarchiwizowanie cyklu. Jeśli autoklaw nie jest wyposażony w drukarkę termiczną, dobrze jest prowadzić zeszyt, w którym zapisywane będą wszystkie istotne informacje dotyczące przeprowadzonych cykli sterylizacji. Najnowocześniejsze autoklawy parowe posiadają port USB, dzięki któremu dane mogą zostać zapisane na dysk zewnętrzny, a następnie wprowadzone do komputera.

Wysterylizowane pakiety z narzędziami mogą być przechowywane do około 6 miesięcy w specjalnie wydzielonym do tego celu miejscu, w którym nie będzie dochodziło do gwałtownych zmian temperatury ani wilgotności. Miejsce to musi być także wolne od zanieczyszczeń, zabezpieczone przed działaniem promieniowania słonecznego i innych czynników, za sprawą których mogłoby dojść wtórnego skażenia. Najlepiej do tego celu sprawdzają się różnego rodzaju pojemniki, szuflady lub zamknięte szafki.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl