YESON

Gabinet kosmetyczny – sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku

Gabinet kosmetyczny – sterylizacja narzędzi wielokrotnego użytku

Gabinet kosmetyczny to jedno z tych miejsc, w którym nie można pozwolić sobie na brak profesjonalizmu. Każde, nawet najmniejsze uchybienie zasadom higieny, przyczyni się do obniżenia jakości usługi, co może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Zaniedbanie prawidłowej sterylizacji, wykorzystywanych przy zabiegach narzędzi wielorazowego użytku, jest niezwykle groźne nie tylko dla klienta, ale również dla personelu. Pytanie brzmi: dlaczego i jak temu zapobiec?

Wykwalifikowany personel gabinetu kosmetycznego zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą zaniechanie sterylizacji narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy. Chociaż dobrze wykonana usługa, zależy w dużej mierze od rodzaju użytych kosmetyków, czy odpowiedniego doboru metody, to dla satysfakcji klienta, niezwykle ważna jest również czystość. Sterylnie czyste, pozbawione drobnoustrojów przyrządy to podstawa każdego gabinetu, a także salonu, w którym może dojść do naruszania ciągłości skóry u klienta. Źródłem zakażenia może okazać się krew, której kontakt z uszkodzoną skórą może stać się potencjalnym źródłem choroby. Stąd niezwykła waga sterylizacji narzędzi, będącej jedyną gwarancją pozbycia się niechcianych bakterii i innych mikroorganizmów. Właśnie dlatego, każdy z gabinetów powinien być wyposażony w specjalistyczny lub ewentualnie poddawać narzędzia sterylizacji w firmie zewnętrznej.

Sterylizacja narzędzi

Sterylizacja w autoklawie to nic innego jak proces, polegający na niszczeniu wszystkich, niechcianych, a występujących na narzędziach form mikroorganizmów za pomocą profesjonalnego urządzenia. Proces ten – nazywany również wyjaławianiem – może być przeprowadzana w sposób mechaniczny, fizyczny lub także chemiczny (na przykład sterylizacja gazowa). Efektem tego procesu są czyste, jałowe narzędzia.

Wydawać by się mogło, że sterylizacja jest bardzo trudnym do osiągnięcia efektem i że jest kosztowna. Jednak przy obecnym stanie zaawansowania techniki, coraz łatwiej o dobre, certyfikowane urządzenia specjalistyczne w rozsądnej cenie. Autoklaw jest właśnie jednym z nich. Coraz częściej występuje w gabinetach, staje się sukcesywnie niezbędnym elementem obowiązkowego wyposażenia.

Autoklaw kosmetyczny w gabinecie

Specjalistyczne urządzenie do sterylizacji, jakim jest autoklaw kosmetyczny, z hermetycznie zamkniętym zbiornikiem, w którym przeprowadzany jest proces sterylizacji. Jego budowa pozwala na osiągnięcie wysokiego ciśnienia oraz temperatury, co doprowadza do zwalczenia niechcianych drobnoustrojów.

Autoklaw kosmetyczny klasy N, należy do najniższej klasy sterylizacji. Głównie dlatego, iż nie posiada on pompy próżniowej, przez co można w nim sterylizować jedynie niektóre narzędzia. Następnymi w skali są modele klasy S, będące klasą pośrednią. Natomiast, autoklaw klasy B jest autoklawem spełniającym najwyższe standardy medyczne, dzięki czemu zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jest to możliwe przez zastosowanie tak zwanej próżni frakcjonowanej, czyli wielokrotne usuwanie powietrza z komory sterylizacyjnej i wtłaczanie w jego miejsce gorącej pary. Taka metoda pozwala na znacznie lepszą penetrację pary wgłąb sterylizowanych pakietów, przez co autoklaw klasy B nadaje się do sterylizowania narzędzi opakowanych o różnym kształcie i strukturze.

Gabinet kosmetyczny, wyposażony w sterylizator klasy B, to miejsce, w którym zachowane są najwyższe standardy. Wielu klientów zwraca na to coraz częściej uwagę. Klient, który czuje się bezpiecznie, korzystając z usług gabinetu profesjonalnie zabezpieczonego przed szerzeniem zakażeń, będzie chętnie do niego wracał. Prawidłowo prowadzona sterylizacja przyczynia się do większej popularności gabinetu, wyróżnia go i świadczy o profesjonalnym podejściu. Autoklaw klasy B większa w ten sposób prestiż gabinetu. Dlatego bez względu na to czy korzysta się z usług kosmetycznych, czy prowadzi się gabinet, warto wymagać i spełniać wymagania.