YESON

Autoklaw do konserw – czym jest to urządzenie i jak działa?

Autoklaw do konserw to skuteczny sposób na proces obróbki termicznej. Jest to hermetycznie zamykane urządzenie o ścisłej konstrukcji.

Jaka jest budowa autoklawu do konserw?

Autoklaw do konserw to przede wszystkim:

  • materiał ze kwasoodpornej stali
  • grube ścianki bezszwowego zbiornika
  • odpowiednio uszczelniony właz – silikonem lub gumą spożywczego przeznaczenia
  • manometr regulujący ciśnienie autoklawu do konserw
  • zawór bezpieczeństwa i zawór kulowy do odpowietrzania
  • odpowiednie wnętrze do komfortowego i stabilnego ustawienia puszek, słoików

Temperatura w autoklawie do konserw osiąga wysoki poziom około 125 stopni Celsjusza, co prowadzi do wrzenia wody, wytwarzania pary wodnej, kontrolowanego wzrostu ciśnienia do poziomu około 4,5-5,5 atmosfer, a w konsekwencji tego do procesów sterylizacyjnych, a także konserwacji/pasteryzacji produktów żywnościowych. Zastosowanie autoklawu jest więc bardzo szerokie, a jednym z nich jest przygotowanie konserw rybnych, mięsnych, warzywnych, preparatów owocowych. Autoklaw do konserw to obok popularnego medycznego i kosmetycznego zastosowania, także przetwórstwo spożywcze, ale i na mniejszą skalę produkcja w każdym prywatnym domu.

Dlaczego warto mieć autoklaw do konserw w każdym gospodarstwie domowym?

Autoklaw do konserw to doskonała sterylizacja wszelkich akcesoriów i przedmiotów użytku domowego, co nabrało jeszcze większego znaczenia w okresie pandemicznym. Autoklaw do konserw przysłuży się także zwolennikom własnego przygotowywania bogatych w właściwości odżywcze produktów. Autoklaw do konserw prowadzi bowiem do skutecznego procesu konserwowania żywności, które nie umniejsza w żadnym stopniu ich walorów smakowych i odżywczych. Jest to jego największy atut, przemawiający nawet dla zagorzałych zwolenników zdrowego żywienia. Przetwory z autoklawu do konserw są bezpieczne i można je przechowywać bez lodówki. Wyeliminowana zostaje w procesie bakteria Clostridium botulinum tzw. pałeczki jadu kiełbasianego. Posiadając autoklaw do konserw możemy cieszyć się produktami typu: salceson, kaszanka, pasztet, gulasz, golonka ze skórą, tuszonka, mielonka itp. Możemy też przygotować pyszne przetwory warzywne i owocowe w słoikach czy w puszkach.