YESON

Mały, średni czy duży – jaki autoklaw wybrać?

Mały, średni czy duży – jaki autoklaw wybrać?

W gabinetach lekarskich, dentystycznych, salonach kosmetycznych, studiach tatuażu i innych placówkach, w których bardzo ważna jest higiena i sterylność wykorzystywanych narzędzi, niezbędnym elementem wyposażenia jest autoklaw. Obecnie odchodzi się od autoklawów klasy N i S, zastępując je autoklawami klasy B, które spełniają wszystkie wymagania stawiane tego typu urządzeniom i są rekomendowane przez Sanepid. Sterylizatory parowe różnią się między sobą nie tylko pod względem dodatkowych funkcji, ale także i pojemności. W ofercie sklepu Yeson dostępne są autoklawy klasy B o pojemnościach od 8 do 22 l. Podpowiadamy, który z nich sprawdzi się najlepiej w salonie kosmetycznym, gabinecie medycznym lub zakładzie opieki zdrowotnej.

Małe autoklawy

Przykładem małych autoklawów są modele 8 litrowe serii 3PV i serii E. Ich niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna cena i fakt, że dzięki niewielkim rozmiarom łatwo je zainstalować i nie zajmują dużo miejsca. Tego typu sterylizator doskonale sprawdzi się jako autoklaw kosmetyczny w salonie urody, ośrodku SPA lub w studio stylizacji paznokci. Małe autoklawy z powodzeniem mogą być także wykorzystywane w przypadku niewielkich, prywatnych gabinetów medycznych, salonów tatuażu i wszędzie tam, gdzie sterylizacji poddaje się niewielką ilość narzędzi dziennie.

Sterylizatory o takiej pojemności są zwykle nieco tańsze i nie jest wymagane zgłaszanie ich do Urzędu Dozoru Technicznego, jednak przy wyborze tego typu sprzętu nie zawsze warto kierować się ceną. W przypadku gabinetów, w których sterylizuje się kilkadziesiąt pakietów dziennie lub używa się długich i szerokich narzędzi, komora sterylizacyjna może okazać się zbyt mała i w efekcie autoklaw będzie nie do końca trafionym zakupem.

Średnie autoklawy

Średniej wielkości sterylizatory parowe są najczęściej wybieranymi urządzeniami do gabinetów medycznych. W znaczący sposób ułatwiają one pracę w sterylizatorni sprawiając, że staje się ona dużo bardziej wydajna. Autoklawy o pojemnościach od 12 do 18 litrów są na tyle duże, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca w komorze sterylizacyjnej w przypadku różnego typu narzędzi medycznych i stomatologicznych. Tego typu sterylizator może być również wykorzystywany jako autoklaw kosmetyczny w salonach, w których wykorzystuje się długie i szerokie narzędzia. W przeciwieństwie do małych autoklawów, średnie i duże sterylizatory muszą być zgłoszone w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Duże autoklawy

Autoklawy, których komory sterylizacyjne przekraczają 20 litrów pojemności zaliczane są do grupy autoklawów dużych. Przykładem tego typu urządzeń są dostępne w naszym sklepie Yeson sterylizatory 22 l serii 3PV, E oraz G. Sprawdzą się one w przypadku zakładów opieki zdrowotnej, klinik i dużych gabinetów lekarskich, w których kilka specjalizacji zlokalizowanych jest pod jednym dachem.

W tego typu placówkach zwykle wyznaczone jest specjalne, oddzielne pomieszczenie, w którym sterylizuje się narzędzia. Obsługujący je autoklaw nie tylko musi być bardzo wydajny, ale także powinien umożliwiać wyjaławianie wsadów o różnej budowie. Duże autoklawy często posiadają dodatkowe funkcje takie jak złącze USB, wbudowana drukarka lub specjalne programy do sterylizacji narzędzi.

Na rynku dostępne są autoklawy o różnych pojemnościach. Dobór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest nie tylko od wielkości samej placówki i ilości wsadów, które codziennie poddawane są procesowi sterylizacji, ale także od budowy narzędzi. W przypadku dużych klinik, zakładów opieki zdrowotnej i przychodni specjalistycznych najlepszym wyborem będą autoklawy o pojemności powyżej 20 litrów. Jeśli szukamy autoklawu do salonu kosmetycznego, gabinetu stomatologicznego, salonu tatuażu lub niewielkiego, prywatnego gabinetu lekarskiego, w zupełności wystarczy nam mały lub średni sterylizator.